>

Yıldız Holding’ten Harvard’a 24 milyon dolar bağış

Sponsor Bağlantı

Yıldız Holding, Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’ne kronik hastalıkların önlenmesine destek olmak için 24 milyon dolarlık bağışta bulundu.

995091_1b6ab8d9a07cc5939e2f511fbea9129c

Bugüne kadar Türkiye’den dünya çapında bir bilim kurumuna yapılan bu en büyük bağışla birlikte Genetik ve Komplek Hastalıklar Laboratuvarı 10 yıl boyunca Sabri Ülker Merkezi olarak anılacak.

Yıldız Holding’in, Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’ne (Harvard School of Public Health – HSPH) yaptığı 24 milyon dolarlık ciddi bağış için bir gazeteci grubuyla ABD’nin Boston kentindeyiz. Fakültenin şu anda aktif şekilde çalışan Genetik ve Kompleks Hastalıklar Laboratuvarı, 10 yıl boyunca Sabri Ülker Merkezi (Sabri Ülker Center) olarak anılacak. Dünyanın en köklü ve saygın bilim akademilerine ev sahipliği yapan bu kentte toplum sağlığına yönelik çalışmalar için bir Türk şirketinin verdiği destek çok anlamlı. Çünkü kronik hastalıkların oluşmasını önlemek için çalışan bu merkez aldığı destekle dünyanın birçok bölgesinden bilim adamlarıyla birlikte Türkiye’den bilimadamlarının çalışmalarına da parayla ölçülemeyecek değerde bir akademik ortam sunacak.

BAŞINDA TÜRK BİLİM ADAMI VAR

Halen başkanlığını dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in yürüttüğü merkez, Sabri Ülker Center adıyla Harvard Üniversitesi’nde geniş bir katılımla açıldı. Törende Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi Dekanı Julio Frenk ve Sabri Ülker Merkezi Başkanı Gökhan Hotamışlıgil’in yanı sıra, bilim, akademi ve iş dünyasından çok sayıda isim yer aldı. Ali Ülker, açılışta bugüne kadar Türkiye’den dünya çapında bir bilim kurumuna yapılan en büyük bağışı gerçekleştirdiklerini söylüyor. Ülker’in, “Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi, ‘kamu sağlığı’ kavramını ilk kez bir branş olarak eğitim sistemine alan köklü bir geleneğin temsilcisi, dünyaca saygı duyulan bir bilim kurumu. Bu kurumda ana dilimizi konuştuğumuz saygın bir bilim insanıyla yolumuzun kesişmiş olması bizler için bir ayrıcalık” Ifadesi bu kurumun geçmişine bakınca gerçekten karşılığını buluyor.

sabri-ülker-merkezi

SABRİ ÜLKER MERKEZİ

Çalışan sayısı 27
Görev alan Türk üye sayısı 7
Laboratuvar tarihinde görev alan sayısı 84
Laboratuvar tarihinde görev alan Türk 19

Fakültenin kilometre taşları

-Sinir bulundurmayan bir dokuda çocuk felci virüsü üreterek aşının bulunmasına ön ayak oldular. Bu buluş onlara Nobel Ödülü’nü getirdi.
– Sigarada pasif içiciliğin sağlığı tehdit ettiğini kanıtladılar ve dumansız iş ve kamu alnalrının oluşmasını sağladılar.
– HIV’nin kan yoluyla bulaşabildiğini keşfettiler.
– Lyme hastalığını buluşturan keneyi buldular.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*