>

Yerli Üretim ALTAY Tankı

Sponsor Bağlantı

Dünya’da var olan savunma sanayisine baktığımızda ülkemizde gerçekleşen bu gelişmeler aslında insanın göğsünü kabartacak cinsten. Bu gurur verici yazımız yerli üretim olup savunma sanayimizin nadide bir parçası olan ALTAY tankı ile ilgilidir.

Proje aslında 2009 yılında başlanmış ve proje tanıtımı 15 Kasım 2012 tarihinde prototipinin tanıtımı Dünya ve Türk kamuoyuna tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

 

Tankın Özellikleri 

Tankın motorunu TÜMOSAN firması üstlenmiştir. Tanka her türlü hareket yeteneğini veren motorun 1500 beygir gücü (1 HB=0.745 kw) üreten ve dizel yakıt sistemi ile çalışan motor tankı 70 km/h hareket ettirip 500 km’lik bir menzil yeteneği sağlıyor.

Tankların en önemli özelliği kendilerini koruyabilmesidir. Bu korumada sahip oldukları zırhlara bağlıdır. ALTAY Tankı da korumayı sağlayıp dayanıklılık yaratmak açısından tanksavar füzeleri üreten Roketsan firması tarafından yapılmaktadır. Tankın zırhı kompozit malzemeden üreten içeriği gizli olan bir zırh tipi kullanılmaktadır.

ALTAY Tankında ana silah olarak 1200 mm’lik 55 kalibre yivsiz top tercih edilmiş olup bu toplar Hyundai-Rotem anlaşma sonucunda Makine ve Kimya Enstitüsü tarafından üretilecektir.

ALTAY Tankında mürettebat 4 kişilik olup tankın toplam ağırlığı 65 ton civarındadır. Tankın elektronik sistemlerine zarar verecek her türlü elektromanyetik sistemlere karşı donanıma sahiptir.

Dünya üzerinde bulunan tanklarda mevcut olan tüm özellikleri ve bunlardan daha fazlasına sahip olan yerli tankımız ALTAY’ın proje maliyeti 5.4 milyon civarında bir maliyete sahiptir.

Aşağıdaki tanıtım videosunda ALTAY Tankı ile ilgili daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Dileriz ki bu ve bunun gibi ülkemizi kalkındıracak başarılı projeler daha çok yapılır.

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

  1. . Malesef tankta dizel devti biteli çok oldu. Artik itki gaz turbini ile saglaniyor. Abd Abraham ve Rus t 80lerinde olduğu gibi

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*