>

Yenilenebilir Enerjinin Geleceği: Rüzgar Zeplinleri

Sponsor Bağlantı

Yenilenebilir enerji kaynaklarının verim sorununun çözümü için her geçen gün bir başka umut verici gelişme yaşanıyor. Son gelişmelerden bir tanesi de rüzgar türbinlerinin üretim kapasitesini nerdeyse iki katına çıkartan Altaeros BAT projesi. MIT destekli bir kuruluş olan Altaeros Energies isimli girişim yüksek irtifadaki rüzgarlardan daha fazla faydalanabilmek için helyum balonuyla desteklenen bir rüzgar zeplini üretmiş.

İletken halatlarla yer istasyonuna bağlı olan 10 metre genişliğindeki türbin gökyüzünün üst katmanlarındaki güçlü rüzgarları kullanarak normal rüzgar türbinlerinden 2 kat daha fazla enerji üretmekte. Alaska’da 300 metrelik irtifada 45 mph rüzgarla yapılan testler sonucunda elde edilen bu rakam sonucu projenin genişletilmesi için gerekli yatırım kısa sürede bulunacağına dair ümitleri taze tutuyor.

Altaeros BAT1

2013 yılında 1.3 milyon dolar sermaye ile başlatılan Buoyant Airborne Turbine (BAT) girişimi verimlilik alanında gerçekleştirdiği muazzam inovasyonun yanı sıra taşınabilirliği ile felaket zamanlarında en temizinde enerjiye ulaşmayı sağlaması bakımından da önemli.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*