>

Yeni nesil lityum iyon piller şarj süresinde devrim yapacak

Sponsor Bağlantı

yeni nesil lityum iyon pil

Bizi kablolardan bir süreliğine de olsa kurtaran piller mobil cihazların donanımları iyileştikçe artık yetmemeye başladı. Öyle ki ortamlarda elinde şarj cihazı ile priz arayan insanlar görmek artık normal karşılanır oldu. Birçok büyük teknoloji firması belki de bir pazarlama taktiği nedeniyle bataryalarda iyileştirme yapmıyor. Neyse ki gerçekten yenilik peşinde olan kâr amaçlı olmayan kurumlar bu işe el atmış durumda.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’ndeki mühendisler 2 dakikada şarj olan pil geliştirerek mobil cihaz kullanıcılarına müjdeli haberi verdi. 2 dakika gibi kısa bir sürede %70 doluluk oranına ulaşabilen bu yeni nesil piller mobil cihazlardan elektrikli araçlara kadar birçok alan kullanılabilecek. 20 yıl kullanım ömrüne sahip olan pil aslında bildiğimiz lityum iyon pilden yapılan küçük ama devrim niteliğined bir inovasyon ile geliştirilmiş. Pile depolama işlevi kazandıran anotlarında grafit yerine özel kendi geliştirdikleri özel titanyum dioksit jel kullanan Singapurlu araştırmacılar, pilin içinde gerçekleşen kimyasal tepkimeyi hızlandırarak pilin çok daha hızlı şarj olmasını sağlamış.

Önümüzdeki yıllarda piyasaya sürüleceği duyurulan yeni nesil lityum iyon pillerin özellikle elektrikli otomobillerde büyük değişimler yaşatacağı düşünülüyor. Benzin doldurur gibi batarya şarj ettirmek artık çok daha ulaşılabilir bir hedef haline gelmiş durumda.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*