>

Yeni Bataryalar Elektrikli Araçların Ağırlığını Azaltacak

Sponsor Bağlantı

elektrikli-araç-bataryası1

Elektrikli araç bataryalarının ağırlığı mühendislerin uzun zamandır üzerin kafa yorduğu bir alan. Elektrikli araçlar daha uzun menzillere erişebilmesi için daha fazla enerji depolayabileceği büyük boyutlu bataryalara ihtiyaç duyuyor ancak batarya ağırlığı arttıkça araç daha fazla enerji tüketiyor. İsveç Kraliyet Teknoloji Enstitüsü (KTH Royal Institute of Technology) bu paradoks soruna çözüm olarak araç gövdesini tamamel batarya olarak kullanmasına imkan veren bir çözüm geliştirdi.

KTH Enstitüsü’ten havacılık ve uzay mühendisi Eric Jacques, elektrikli araçlarda karbon fiber gövde kullanarak araç iskeletini batarya olarak kullanmanın enerji tasarrufu konusunda oldukça avantaj kazandırdığını belirtti. Elektrikli araçlarda karbon fiber kullanmanın iki temel fonksiyonu bulunmakta: Öncelikle karbon fiber araç gövdesi için diğer materyallerden hafif bir kompozit. Ayrıca karbon fiber lityum-iyon bataryalar için aktif bir elektrot görevi görüyor. 

elektrikli-araç-bataryası

Elektrikli araçların ağırlığını önemli ölçüde azaltacak olan bu yeni batarya konseptinin yaratıcılarından olan kimya mühendisi Mats Johansson karbon fiberin grafite göre daha tutarlı ve uygulabilir bir alternatif olduğunu söylüyor. Karbon fiberin mikro yapısına lityum yerleştirerek daha iyi bir iletken elde ettiklerini belirten  Mats Johansson elde ettikleri alaşımın devamlılığı olan ve ultra hafif bir malzeme olarak sektörde aranan özelliklerden biri haline geleceğini öngörüyor.

Ayrıca enstitüden yapılan açıklamadan batarya olarak kullanılabilen karbon fiber alaşımlarının benzer nitelikte piller kullanan cep telefonu, tablet gibi diğer pilli cihazlarda da uygulanabilir hale getirileceği belirtildi.

Kaynak: KTH Royal Institute of Technology

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*