>

Yazılım Müh. VS Bilgisayar Müh.

Sponsor Bağlantı

Yazılım Mühendisliği

VS

Bilgisayar Mühendisliği

 

Yazılım müh. ve Bilgisayar müh. Arasında bariz net bir fark yoktur. Aslında iç içe geçmiş meslek gruplarıdır.İkisininde bir çok ortak yanı olmasına rağmen; birbirlerinden ayrıldıkları bazı noktalarda yok değil.

  • Yazılım Mühendisliği

Bu mühendislik dalında daha çok yazılım geliştiricilerin yaptığı iş online yada masaüstü programlama ile bazı işlerin daha kolay ve zahmetsiz şekilde halledilmesini sağlar. Yani çalışılan iş grubuna göre geliştirilen yazılımlar kullanıcıya kolaylık sağlar ve onu büyük zahmetlerden kurtarır. Örneğin bir okulda öğretmenlerin öğrencilere verdiği notların ortalamasının alınarak bu not ortalamasına göre sanal karne oluşturulması için ihtiyaç duyulan bir uygulamayı “yazılım mühendisleri” oluştururlar.

 Adsız

  • Bilgisayar Mühendisliği

Bu mühendislik dalında ise yazılım mühendisliğinde de olduğu gibi programlama söz konusudur. Yazılım mühendisleri kadar detaycı olmaksızın yazılım bilgisi gerektirmektedir.Ancak farklı olarak bilgisayar mühendisleri  fiziksel  yapılarla eş zamanlı ve etkileşimli olarak çalışmaktadır. Kısacası donanımsal parçaların kontrolü ele alınmaktadır. Örneğin bilgisayardan bir  pager cihazına wireless yoluyla mesaj göndermek isteniyorsa bunu bir “bilgisayar mühendisi” yapar.

 111

      Kısaca bahsetmek gerekirse bu iki mühendislik dalı çok ince bir çizgiyle birbirlerinden ayrılırlar ancak bu ince çizgi bu güne kadar kimse tarafından dikkate alınmayıp birbirlerinin iş kollarında başarılı bi şekilde ilerleme kaydetmektedirler.

   x

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

  1. Bilişim sistemleri mühendisliği, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bu 3 bölümün derslerinin 70% i aynıdır.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*