>

Vücut terinden enerji üreten sensörlü dövme [video]

Sponsor Bağlantı

Enerji üretimi günümüz bilim insanlarının en çok kafa yorduğu problemlerden bir tanesi. Bu temel ihtiyacın bir gün kökten ortadan kalktığını görür müyüz bilinmez ama enerjiye olan bağlılığımızı azaltmak için bilim insanları her geçen gün yeni bir yöntemi bulmaya devam ediyor.

Bu seferki biraz ilginç: Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmacılar insan vücudunun hareket ederken harcadığı enerjiyi yeniden kullanılabilir hâle getirmenin bir yolunu buldu. Dr. Joseph Wang ve ekibi insan vücuduna yerleştirilen sensörlü özel bir dövme ile spor yaptıkça oluşan teri analiz edip enerjiye dönüştürmeyi başardıklarını açıkladı.

sensörlü dövme

American Chemical Society’deki lansman ile tanıtılan bu sıradışı enerji üretim teknolojisi insan terinde bulunan laktatı elektonları ayırıp daha çok sonra bu ayrıştırılmış maddeye katot eklenmesiyle çalışıyor. Böylece bir yandan spor yaparken bir yandan da yarım pil kadar enerji üretebiliyorsunuz. Üretilen enerji miktarı şimdilik çok az olsa da bu yöntemin giyilebilir teknolojilere entegre edilebilirse çok daha verimli olacağı aşikar. Akıllı saat ya da spor esnasında vücut faaliyetlerini kaydedip size bilgi veren akıllı bileklikler hatta belki de akıllı telefonlar sadece gündelik rutin koşuşturmacanızla oluşacak terleme ile şarj edilebilir. Kulağa garip ve uçuk gelse de insanların şarjı biten telefonlarına priz ararken harcadığı enerjiyi küçümsememek gerek.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*