>

Volvo çift debriyajlı şanzıman nasıl çalışır? [video]

Sponsor Bağlantı

Volvo tırlarda kullanılan I-Shift çift debriyajlı şanzıman sisteminin çalışma prensibi. Elektronik vites değiştirme de denilen bu sistemle torkta ve güç aktarımında hiçbir kesinti olmadan elektronik vites değiştirme sağlanıyor. Tork kesintisi olmadan sürekli güç akışı ve sorunsuz, dinamik hızlanma sağlayan Volvo I-Shift Çift Debriyaj güç seviyeleri 460, 500 ve 540 hp olan D13K motorlarla birlikte kullanılabilir.

Nasıl çalışıyor?

İki kuru debriyaj, şanzımanın ön kısmında yer alır. Normal çalışmada, bir debriyaj devredeyken diğeri rölantidedir. Debriyajlar ve vites değiştirme, meşhur I-Shift’te olduğu gibi, pnömatik bir sistem tarafından kontrol edilir.

Temel olarak, çift debriyajlı şanzıman, mevcut viteste sürüş halindeyken bir sonraki vitesi önceden seçebilir. Vites değiştirildiğinde, daha önce rölantide olan debriyaj devreye girerken, aynı anda o sırada devrede olan debriyaj bırakılır. Bu sayede, vites değiştirme işlemi güç aktarımında herhangi bir kesinti olmaksızın gerçekleştirilir.

İki giriş şaftı ve dişli çarklar ile mükemmel şekilde düzenlenmiş olan seçici elemanlar sayesinde, aynı anda iki vites seçilebilir.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*