>

Ultrason tabanlı kablosuz şarj ile mobil cihazlara özgürlük geliyor

Sponsor Bağlantı

Mobil cihazların yetersiz batarya problemleri ve kablosuz şarj teknolojisinin henüz tam kapasiteyle kullanılabilir hale gelmemesinden dolayı mobil cihazları kullanırken aslında o kadar da özgür olamıyoruz. Başka bir deyişle mobil cihazlarımızın bize sağladığı özgürlük şimdilik aslında şarj kablosunun uzunluğu kadar. Bu “büyük” soruna yönelik çözümler gittikçe radikalleşmeye başladı.

uBeam firmasının geliştirdiği ultrason tabanlı şarj teknolojisi cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarımızı bir kabloya ihtiyaç duymadan şarj edebilecek bir yöntem geliştirdiğini duyurdu. Ancak uBeam’in kablosuz şarj teknolojisi sınırsız bir özgürlük sağlamasa da cihazla aynı odadaysanız sizi priz dibinde beklemekten kurtarıyor. Yapılan açıklamaya göre bu yeni yöntem ile örneğin cep telefonunuz şarj olurken bulunduğunuz mekanın içinde serbestsiniz. Telefonun cebinizde ya da çantanızda olması da şarj edilmesine engel değil lakin duvarlar bu teknolojinin şimdilik en büyük düşmanı. UBeam’in vericileri henüz sinyalleri duvardan geçirip cihazlara ulaştıramıyor.

Ultrason tabanlı kablosuz şarj teknolojisi nasıl çalışır?

uBeam’in kullandığu ultrason tabanlı kablosuz şarj teknolojisi öncelikle elektriği ses çeviriyor ve ultrason sinyali olarak havaya salıyor. Mobil cihazlara yerleştirilecek bir alıcı havaya salınan bu ultrason sinyallerini yakalayıp tekrar elektriğe dönüştürerek cihazın enerji ihtiyacını karşılıyor.

New York Times‘a açıklama yapan geliştirici uBeam yetkilileri, elektrik kullanım şeklimizi kökten değiştirecek bu teknolojinin henüz gelişim aşamasında olduklarını vurgulayarak kablosuz şarjı efektif olarak iki yıl içinde kullanıcılara sunmayı hedeflediklerini belirtiyor. Şimdilik 5 mm’den ince tasarlanan ve duvarda dekoratif panel gibi görülecek olan vericilerin çok daha büyük ve etkili olanları hava alanları, restoran, hotel ve diğer mekanlar için kullanıma sunulmayı planlanıyor. Eğer ultrason tabanlı şarj sistemi altyapı sorunlarını çözerek yaygınlaşmayı başarırsa ultrason alıcıları mobil cihazlara entegre olarak gelebilir.

Işıkla internete bağlanmanın ardından ultrason tabanlı şarj sistemi de insanlar için kablosuz özgürlük vaad eden teknolojiler kervanına katıldı. Ultrason, radyasyon gibi kelimelerin sıkça telaffuz edilmesi bu teknolojilerin insan sağlığına etkisini de tartışmaya açıyor. Bakalım şirketler insanları bu teknolojileri kullanmak için ikna edebilecek mi?

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*