>

Uçan Arabalar Gerçek Oluyor

Sponsor Bağlantı

İlk duyduğumda bende en az sizin kadar şaşırmıştım. Hatta bu kadar kısa zamanda aramıza katılmasını beklemiyordum diyebilirim. Slovakyalı bir mühendis olan Stefan Klein’in 20 yılı aşkındır üzerinde çalıştığı uçan araba projesi hayata geçti.

uçak araba

Küçük bir uçağa ait tüm özellikleri taşıyan ve bir otomobil gibi kullanabileceğiniz bu uçan arabanın ismi Aeromobil v2.5‘ dir. Katlanabilir bir kanat sistemi ile normal bir otomobil gibi hareket eden araç 2 kişilik olarak prototipi tasarlanmıştır. Benzinle çalışan uçan araba ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirmiştir.

aeromobil_3

Aeromobil v2.5 Özellikleri 

Motor: Rotax 912 motoru, 100 HP ve su soğutmalı bir uçak motoru kullanılmıştır.

Kanatlar: 8.2 metre açıklığında katlanabilir kanatlar mevcuttur.

Uçuşa geçme hızı: 130 km/h hıza ulaştıktan sonra uçuşa geçebilir.

Hız: Karada maximum 160 km/h hıza ulaşan Aeromobil havada 200 km/h hıza ulaşabilmektedir.

Menzil: Havada 700 km menzile sahip olan uçan araba karada 500 km menzile sahiptir.

Ölçüleri: Kanatları kapalı konumda iken 1.6 metre, kanatları açıkken ise 8.2 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca uçan araba 6 metre bir boya sahiptir.

Yakıt Tüketimi: Aracın benzinli olması başlı başına bir avantaj sağlamakla birlikte karada 7.5 L/100 km, havada 15 L/h bir yakıt tüketimine sahiptir.

Ağırlık: Boş iken ağırlık kapasitesi 450 kg’dır.

Başarılı mühendisi tebrik etmeden olmazdı. Başarılarının devamını dileriz aynı başarıların ülkemizde de yer alması dileğiyle. Aşağıdaki videoda Aeromobil v2.5 ile ilgili tanıtım filmini izleyerek daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

KAYNAK: Aeromobil

 

 

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*