>

Türkiye Savunma Sanayi [2014 ]

Sponsor Bağlantı

20. yüzyıl ortalarından itibaren yakalanan ivmeyle gelişen teknolojinin etkileri  her  yüzyılda olduğu gibi askeri alandaki gelişmeleri de paralel şekilde etkilemiştir.  Askeri uydular, radarlar, balistik füzeler, tanklar, lazer silahları, elektromanyetik silahlar,  süpersonik uçaklar,  hidrojen-atom bombaları, hayalet gemiler gördüğümüz gelişmelerin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Türkiye gelişimin neresinde?

İkinci dünya savaşı sonrasında soğuk savaş dönemi hibeleriyle hantallaşan 1970’li yıllara geldiğinde askeri ithalat bağımlısı olan Türkiye,  Kıbrıs harekatında yediği tokatla birlikte bir nevi silkelenmiş ve bu gidişe bir dur demek gerektiğini görmüştür. Günümüzde dünyanın sayılı  askeri  teknoloji kurumları arasında gösterilen milli kurumlarımızdan ASELSAN, 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla;  Roketsan, 14 Haziran 1988 tarihinde, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla; SSM 1985 yılında milli bir savunma sanayii altyapısının tesisine ilişkin politikaların tespiti ve bu politikaları tatbik etme yetki ve sorumluluğuna sahip mekanizmaların oluşturulması amacıyla  kurulmuştur.

2000’li yıllara kadar savunma sanayinde milli unsarları görmek zor olsa da bugün gelinen noktada Türkiye;  dünya silah pazarında ürünleriyle, projeleriyle adından sıkça söz ettirir duruma gelmiştir.  Milli tank projesi  ALTAY, hayalet gemisi MİLLİ SAVAŞ GEMİSİ, özgün tasarım  helikopter ATAK , seyir füzesi  CİRİT, uydu filosuyla, radarlarıyla, erken uyarı uçağı AWACS , yeni nesil kargo uçaklarıyla; proje aşamasındaki balistik füze,  lazer silahı, havuzlu çıkarma gemisiyle, milli Savaş Uçağıyla Türkiye bugün askeri alanda hedeflenen istikamette ilerlemektedir. Hava, kara, deniz ve elektronik harpte başarılı, özgün ve güvenilir ürünler veren milli savunma sektörü dünyada örnek alınan bir yere sahip.

Umarız daha başarılı, adından söz ettirebilecek, özgün, kaliteli  ve güvenilir ; caydırıcılığı yüksek,  ürünlerle dünyada parmakla gösterilen bir sektöre sahip oluruz.

kaan sahil güvenlik botu, kasırga topçu roket sistemi ve aviyonik aracı

kaan sahil güvenlik botu, kasırga topçu roket sistemi ve aviyonik aracı

Kara Savunma Araçları

Kara Savunma Araçları

Makale editörleri : Cihad GÜLTEKİN , Muhammed KARDOĞAN

 

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

  1. bayern trikot

    Savunma sanayi gerçekten gelişiyor. Donanmaya katılan yeni gemiler donanmaya güç katacaktır.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*