>

TÜBİTAK ilk kez yerli buhar türbin kanadı üretti

Sponsor Bağlantı

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Yeniköy Elektrik Üretim AŞ’nin (YEAŞ) talebiyle Yeniköy ve Yatağan Termik Santrallerinde kullanılmak üzere 92 üçüncü kademe buhar türbin kanadı üretti. Kanatlar, Yeniköy Termik Santrali’nde yapılan törenle teslim edildi.

TÜBİTAK MAM Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Makaracı, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu, TÜBİTAK ve paydaşlarının, YEAŞ’ın talebiyle ciddi bir araştırma sürecine girdiğini belirtti .
İthal edilen buhar türbin kanatlarını Türkiye’de üretmeyi başardıklarını kaydeden Makaracı, çalışmanın yaklaşık olarak 2 sene sürdüğünü ortaya koyarak , emeği geçenlere teşekkür etti.

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Kritik Metalik Malzemeler Grup Lideri Doç. Dr. Havva Kazdal Zeytin, proje sayesinde Türkiye’nin yakın ilerki zamanlarda kendi motorlarını üretebileceğine dikkati çekerek, “Ürettiğimiz teknoloji, uçak ve otomobil motorlarının altyapısı sayılabilir” diye belirtti .

Türbin kanatlarının malzeme ve altyapı yönünden Türkiye’de yapılamayacağı yönünde algılar bulunduğuna işaret eden Zeytin, projede TÜBİTAK’ın veri (bilgi) birikimiyle Omtaş Çelik AŞ, CNK Havacılık ve Termoindüksiyon firmalarının teknolojisinin kullanıldığını ortaya koyarak , “Maliyeti de yurt dışının yarısı oldu” diye açıkladı .

YEAŞ Genel Müdür Yardımcısı Serdar Toprak, Türkiye’de yerli teknoloji kullanan ilk termik santral olduklarını bildirdi. Santrallerinde yerli teknolojiyle enerji üretimi faaliyetlerine 2011 senesinde TÜBİTAK ile başladıklarını ifade eden Toprak, “Kısa sürede elimizdeki örneklerden daha iyilerini yapabileceklerini anladık. İnşallah montajdan akabinde ne kadar faydalı olduklarını göreceğiz. Bu projeyle diğer santrallerde de yerli teknolojinin kullanılmasına öncülük etmiş olacağız” diye belirtti .

Teslim töreninin peşinden buhar türbin kanatları sisteme entegre edildi.

Sponsor Bağlantı

Bir yorum

 1. Kıymetli Dostlar,
  Ankara, 23.06.2014
  Termik Santral Türbin imalatını gerçekleştiren haberinizi büyük bir zevk ile öğrenmiş bulunuyorum.
  Bizler; Kömür ile çalışan Termik Santrallerin Bacalarından Doğaya salınan emisyonlarını azaltan ve onları inorganik Gübre Haline getiren bir buluşun sahibiyiz.
  Bu çalışmalarımıza 2009 yılında başladık ve TUBİTAK TEYDEP Prıjesi haline dönüştürdük ve 22.09.2011 günü de “TEMİZ TEKNOLOJİ İLE BACA GAZI ARITIMI VE GÜBRE ELDESİ ” konulu projemiz kapsamında;
  SO2 gazlarını % 98 oranında, NO,NOX gazlarını % 7o oranında, CO, CO2 gazlarını % 70 oranında ve V.O.C ları da % 15 – 65 oranlarında arıttık ve arıtım sonucunda içerisinde kömür de bulunan 36 minerali de içeren İNORGANİK Gübreyi elde ettik ve Ürünün Bitki ve sebzelerdeki verim artışını da Ankara Ün: Ziraat Fakültesi Profesörleri tarafından tesbit ve tevsik edildi. Halen Gübre konusunda ( Gübre Hocası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM Genel Müdürlüğünce desteklenen proje ile 50 çeşit bitki ve sebze ile sera ve şeker pancarı üretimindeki etki ve sonuçları araştırılmaktadır.
  Buluşumuza ait yerli ve Avrupa Patentleri alınmış ve USA Patenti için çalışmalarımız devam etmektedir.
  Bir yıldan beri de Yerli Türbin ve Jeneratör üretimi için BAŞTA ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ İLE VE Sanayi Bakanlığı yetkileri ile temaslarımız devam etmektedir.
  Bu arada, YAKINKENT Organize Sanayi Bölgesinde 7,5 MWH lık Termik Santral Kurmak üzere Hindistan TRİVENİ Firması ve SİEMENS Firmasından teklif beklemekteyiz. Küçük termik santraller kurmak üzere TOKİ Toplu Konutlarının elektrik, sıcak ve soğuk su ve ısıtılması ve soğutulması konularında yoğun çalışma ve Şehircilik ve Çevre Bakanlığı ile çok yakın temaslarımız olumlu bir şekilde devam etmektedir.
  Gayemiz; Küçük çaplı Termik santrallerin Türkiye ‘de üretilmesini sağlamaktır.
  Türbin kanatları konusunda ki üstün başarınız nedeniyle Sizleri kutlar ve her türlü işbirliği ve desteklerinizi bizlerden esirgememenizi rica ederiz. Bu arada sistemimizin TUNÇBİLEK Termik Santralinin 65 MWH lık bacasında uygulanması için Bakanlık ve EÜAŞ Genel Müdürlüğü ile birlikte GAMAK Projesi için acil kaydı ile TUBİTAK ‘a başvurulmuş ve en kısa sürede uygulamanın başlaması beklenmektedir.
  En kısa sürede bir araya gelip görüşmeler ve uygulamalar başlatabilmek ümit ve temennisi ile Saygılar sunarız.
  Halil KAZAZ
  HAK 1 Çevre, Enerji ve Makine A.Ş.
  İlkbahar Mahallesi 590. Sokak No:3/9-10
  Yıldız Çankaya ANKARA
  Projeler Koordinatörü
  0312 490 1991
  0312 491 3773
  0532 690 1033
  halilkazaz@gmail.com
  WEB : kazazgroup.com

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*