>

Tork Ve Beygirgücü Nedir ?

Sponsor Bağlantı

”Beygirgücü okuyup gördüğün, tork ise hissettiğindir” şeklinde yaygın bir söz vardır. Bu söz aslında her şeyi özetlemektedir. Hepimizin karıştırdığı, tork nedir beygirgücü nedir tanımlar çokça karıştırdığımız bir konudur. Beyfir gücü ve tork ayrılmaz birbiri ile alakalı iki yakın terimdir. Öncelikle ayrı ayrı tanımını yapalım daha sonra arasındaki farka bakalım.

 

1-TORK (Torque)

Tork; motordan tekerleğe iletilen dönme momenti kuvvetidir. Yani araç motorlarındaki krank milinin, bir dakika içinde yaptığı dönüş sayısıdır. Birimi Newtonmetre (Nm)’ dir. Halk arasındaki bilinen tanımı ise otomobilin çekiş gücü olarak bilinmektedir. Hızdan çok çekiş gücünün önemli olduğu kamyon ve traktör gibi araçlarda tork çok yüksek değerde alınmalıdır.

Tork hesabı (T = F x d ), motoru milini durdurarak motor gövdesine dönme kuvveti uygulayıp, dönme kuvvetinin motor şaftına olan uzunluk çarpımıyla bulunur. Tork ölçümü dynometre cihazıyla yapılır. Bu cihaz, motorun hangi devirde ne kadar tork üretebildiğini ekranda gösterir. Maksimum torku ve bu torkun üretildiği motor devrini belirtir.

tork

Yukarıda resimden yola çıkarak anlatacak olursak İngiliz anahtarının miline yakın yerden tutup somunu çevirmeye çalışırsanız somunu gevşetemezsiniz veya gevşetmek için çok uğraşırsanız bunu tanımı küçük tork olur. Bu işlemin tersini yani İngiliz anahtarının ucuna doğru tutup çevirmeye çalışırsanız somunu rahatlıkla çevirebilirsiniz. Bunun tanımı ise büyük tork olur. Otomobillerdeki mantıkta buna benzerdir. Tekerleğin çapı küçültülürse tork yükselerek daha ani tepki veren ve daha esnek bir sürüş karakteristiğine sahip olur.

2- BEYGİRGÜCÜ (Horsepower)

HP

Hepimizin bildiği şekilde birim zamanda yapılan iş miktarı olarak tanımlanır. Türkçesi Beygirgücü olan HP (horsepower) şeklinde ifade edilir. 1 Beygir: 75 kilogram ağırlığı 1 saniyede 1 metre yukarı kaldırabilecek güç miktarı olarak tanımlanıp, bu gücün bir beygirin gücüne denk geldiği düşünülerek beygirgücü denmiştir. Beygir gücü motora has değiştirilemez bir değerdir. Fakat otomobilin dynometer ile ölçülen beygirgücü ve tork değerleri; aktarma organı, vites kutusu ve tekerlek çapı gibi etmenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yani beygir gücü yüksek, torku ise düşük olan bir motoru sadece dişli oranı ayarlarını değiştirerek bile tam ters karakterde değerler sağlamak mümkündür.

Tork ve Beygürgücü Arasındaki Fark

Beygirgücü bir aracın maksimum ne kadar hız yapacağını belirlerken, lastiklere uygulanan tork aracın ne kadar hızlı bir şekilde hareket edeceğini belirler.

 İki farklı aracınız olduğunu varsayalım: Birincisi 2000 model İnfiniti l30t, ikincisi 2010 model Volkswagen Jetta TDI. İnfiniti’nin motoru 227 bg güç üretebiliyorken Jetta’nın motoru 140 bg güç üretebiliyor ve ağırlıkları yaklaşık olarak aynı. Ancak kırmızı ışıkta bu iki araç yanyana durup, yeşille beraber kalkış yaptıklarında Jetta, İnfiniti’yi geçmiştir. Jetta’nın kullanıcısı ise kendi aracının daha güçlü olduğunu zannetmektedir. Şimdi bu iki araca bakalım. ‘Motor Trend’ adlı dergide l30t için yapılan testte 0-100 hızlanması 8.4 saniye olarak ölçülmüştür. Aynı derginin bir başka sayısında Jetta test edilmiştir ve sonuç 8.4 saniye çıkmıştır. Peki Jetta’nın İnfiniti’yi kırmızı ışıkta nasıl geçti ?

  İşte bütün mesele araçların ürettikleri torkta. Jetta’nın TDI motoru 1750 dev/dak’da 322 Nm tork vermektedir. İnfiniti ise sadece 296 Nm tork vermektedir ve bunu 4000 dev/dak’ın üzerindeki devirlerde yapabilmektedir. Jetta’nın daha çabuk ivmelenmesinin sebebiyse şüphesiz düşük devirlerde yüksek tork verebilen motora sahip olmasıdır. Ancak unutulmaması gereken nokta İnfiniti’nin uzun mesafede Jetta’yı rahatlıkla geçebilecek olmasıdır.

Tork mu Beygirgücü mü ? 

Bilinmesi gereken gerçek beygirgücünün yüksek olduğu torkun ise düşük olduğu araçlar daha konforludur. Torkun artması sizi koltuğa daha çok bağlayacaktır. Araçların tork değerleri düştükçe vites değiştirme sıklığı artmaktadır.  Bu nedenden dolayı tork ve güçlerin tercihi tamamen sürülerinin sürüş tarzlarına bağlıdır.

 

 

Sponsor Bağlantı

3 yorumlar

  1. Tanımlar tamam. Ama ilk paragrafta belirttiğiniz aradaki fark ???

  2. güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*