>

Tomografi Makinası Nasıl Çalışır?

Sponsor Bağlantı

Tomografi, herhangi bir çeşit penetre edici dalga kullanarak 3 boyutlu bir cismin 2 boyutlu kesitlerinin fotoğraflarını çekebilmemizi sağlayan bir alettir. Tomografi, tekniğin adıdır. Tomograf, makinanın adıdır. Tomogram ise, elde edilen fotoğrafların her birine verilen isimdir.

Kullanılan yönteme (dalga mı, parçacık mı) ve dalga boyu ile parçacık türüne göre tomografinin spesifik özellikleri değişebilir. Örneğin bilgisayarlı tomografide (CT) X-Işınları, SPECT taramalarında gama ışınları, MRI’da radyo dalgaları, ERT’de elektrik direnç, PET’te elektron-pozitron yok oluşu, Elektron Tomografisinde elektronlar, müyon tomografisinde müyonlar, atom problarında iyonlar, MPI’da manyetik parçacıklar kullanılır. Bunların her biri, farklı tomografi teknikleridir ve her birinin ayrı tomografları bulunur. Dolayısıyla her birinden ayrı özelliklerde tomogramlar elde edilir.

Her ne kadar çoğu zaman hastanelerle ilişkilendirilse de, radyoloji, arkeoloji, biyoloji, atmosfer bilimleri, jeofizik, oşinografi, plazma fiziği, malzeme bilimi, astrofizik, kuantum bilgi sistemleri ve benzeri bilimlerde de kullanılabilmektedir.

ÇMB (Evrim Ağacı)

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*