>

Tank Çıkarma Gemisi TCG Bayraktar

Sponsor Bağlantı

Milli imkanlarımızla yapılan göğsümüzü kabartan bir diğer proje ise tank çıkarma gemisi olan TCG Bayraktar. 3 Ekim 2015 tarihinde denize indirilen ve silah sistemi montajları hala devam eden geminin en önemli özelliği Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olması ve Dünya’nın LST sınıfında en büyük gemi olma özelliğidir.

Öncelikle LST sınıfı gemileri açıklamak gerekirse:

Popüler ismi ile timsah taşıma gemisi olarak adlandırılan bu gemiler savaş gemisi sınıfa aittirler. Kara kuvvetlerinin çıkarma yapması için kullandığı bu gemiler sağladıkları lojistik desteklerle denizde operasyonlarda kullanılır.

tcg

Teknik Özellikleri 

1- Geminin boyu 140 metredir.

2- Gemi toplamda 20 tank kapasitelidir.

3- 1200 ton yük kapasitesine sahiptir.

4- 15 ton helikopter indirme kapasitesine sahiptir.

5- Yapımına 2013’te başlanan geminin yerli sanayi desteği ile %70.68 dir. Üst binasında balistik korumalı olan geminin bu özelliği ilede ilk örnek teşkil ediyor.

6- Boyu 139 metre eni 19.60 metre olan geminin deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilmektedir. Ayrıca gemide 1200 ton yük veya çeşitli zırhlı araçlar taşımanın yanında 566 adet yatak kapasitesine sahiptir.

7- TCG Bayraktar ikmal yapmadan 30 gün denizde kalarak 5 bin deniz milinden fazla yol alma kapasitesine sahiptir.

8- Gemide beklenen sürat ve manevra kabiliyetini sağlamak amacı ile 4 adet dizel makine, 2 adet ridakşınger (yağlama ve yağ servis sistemi), 2 adet şaft sistemi, 2 adet değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi bulunmaktadır.

Geminin Silah Sistemine bakacak olursak;

1- Gemide 2 adet komuta kontrol merkezi bulunmaktadır.

2- Gemiye ASELSAN ve HAVELSAN silah sistemlerini yerleştirecekler.

3- Geniş muharebe ve elektronik imkanları ile komuta kontrol, harekat ve lojistik görevin yanında doğal afet durumlarında görevini yerine getirecek şekilde dizayn edilmektedir.

Geminin bu özelliklerinin yanında en önemli özelliği de 90 santimetre kadar suya yanaşma yapıp kuru zemine kapak atma özelliğine sahiptir. Ayrıca saatte 20 km tam dolu iken 18.5 deniz mili sürat yapabilmektedir.

TCG Bayraktar Şubat 2017′ de, ikinci gemi olan SANCAKTAR Ekim 2017′ de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında kullanılmaya başlanacaktır.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*