>

Tamamen 3D baskı ile ilk otomobil üretildi

Sponsor Bağlantı

3D baskı teknolojisi ile ilgili gelişmeleri sık sık paylaşmaya çalışıyoruz. Bugünkü haber ise 3D baskı işinin geldiği boyutu anlamamız açısından oldukça önemli. Çünkü ilk kez tamamen 3D baskı teknolojisi kullanılarak bir otomobil üretildi. Amerikalı Local Motors firması International Manufacturing Technology Show’da (Uluslar arası Üretim Teknolojileri Fuarı) dünyanın ilk 3D baskı otomobili Strati‘yi tanıttı.

Ford Motors’a göre sıradan bir arabanın yaklaşık 5.000-6.000 mekanik ve statik parçası bulunuyor. Strati’nin tasarımına 18 ay önce başlayan firma ise bu işi sadece 49 parçaya kadar indirgemiş. Gövdesi, motoru, koltukları tekerlekleri… Kısacası her şey dahil otomobiliniz sadece 49 parçadan oluşuyor. Strati’nin tasarımına 18 ay önce başlayan firma bu maceraya atılan ilk girişim olmanın zorluklarıyla yüzleşmiş ve sonunda iki kişilik bu küçük ve sportif gövdeli aracı ortaya çıkarmayı başarmış. Tasarım aşamasının ardından son tek tek bütün parçalarının 3D baskı makinelerinden basılması sadece 44 saat sürmüş. Parçaların montajı ve elektrikli motorun entegrasyonu ise bir gün içerisinde halledilmiş.

Strati

Karbonfiber takviyeli termoplastik gövdesi sayesinde oldukça hafif bir araç olan Strati yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Local Motors yetkilileri henüz trafiğe çıkma izni olmayan araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, şu an sıfır binek araç fiyatına yakın bir maliyetin bulunan Strati’nin fiyatının da 2016 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtti.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*