>

Sürücüsüz Araçlar Ocak Ayında İngiltere Yollarında

Sponsor Bağlantı

İngiltere, sürücüsüz araçları 2015 yılının hemen başında trafiğe çıkartmaya hazırlanıyor. İngiliz yetkililer 2013 yılının sonuna kadar hep özel yollarda denenen otonom araçların artık diğer araçlar gibi trafiğe karışmasında bir sakında görmediklerini açıkladı. İngilere daha önce Hazine Bakanlığı aracılığıyla sürücüsüz araç testlerine 10 milyon pound’luk bir bütçe ayırmıştı.

Devletin tüm imkân ve organlarıyla sürücüsüz araç teknolojisini sahiplenen İngiltere, Teknolojik Strateji Kurulu (RAS) tarafından açıklanan plana göre otonom sistemler ve robotik testlerinin sadece araçla sınırlı kalmadan devam edeceğini duyurdu. Basına konuşan İngiltere İş ve Yeteneklerden Sorumlu Bakanı Vince Cable, “Sürücüsüz araçların altı aydan kısa bir süre içerisinde yollarda olduğunu göreceğiz. Bu bizi teknolojinin dönüşüm sürecinin önüne yerleştirirken, ekonomimiz ve toplumumuz için de yeni fırsatlar yaratacak” dedi.

İngilere dışında, ABD’de Kaliforniya, Florida ve Nevada eyaletlerinde Google’ın sürücüsüz araçlarının trafiğe çıkması için izin verilirken Japonya Nissan aracılığıyla sürücüsüz araçlarını trafiğe saldı bile. Avrupa’da ise İsveç, 2017 yılında Volvo’nun üreteceği 1.000 sürücüsüz aracın trafiğe çıkarılmasına hazırlanıyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*