>

Su, güneş ışığı ve karbondioksitten solar jet yakıtı üretildi

Sponsor Bağlantı

Bilim insanları Avrupa Birliği’nin desteklediği SOLAR-JET projesi kapsamında güneş ışığı, su ve karbondioksit kullanarak jet yakıtı üretmeyi başardı. Uzun vadede uçak, otomobil ve diğer tüm araçlarda yenilenebilir enerjilerin daha verimli  kullanılmasının önünü açacak buluş tüm dünyada heyecan yaratmış durumda.

solar-jet-nasıl-çalışıyor

Bu neredeyse organik yakıtı elde edilme mantığı ise şu şekilde: su ve karbondioksit hidrojen ve karbonmonoksitten yapılmış sentetik bir gaza dönüştürülüyor ve daha sonra birbirinden ayırmak için yaklaşık 704.4 derecelik bir sıcaklıkta güneş ışığıyla yoğunlaştırılıyor. Elde edilen bu sentetik gaz ise kerozene (gazyağı) dönüştürülerek yakıt kullanılabilir hâle getiriliyor. Aslında bu yöntemin temelinde 1925 yılında Franz Fischer ve Hans Tropsch tarafından ilk kez bulunan ve tarihe onların adıyla geçen Fischer-Tropsch süreci var.

solarreactor-3

Avrupalı bilim insanları SOLAR-JET projesi kapsamında henüz sadece bir kavanoz doldurabilecek kadar solar jet yakıtı ürettiklerini açıkladı. Ancak teorilerinin kanıtlanmasıyla birlikte gerekli yatırımlar yapılırsa günde 20 bin litre yakıt üretebilme kapasitelerinin bulunduğunun da altını çiziyorlar.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*