>

Soğuk Lehim ve Uygulamaları

Sponsor Bağlantı

Soğuk Lehim Nedir ?

Lehim işlemi, elemanları devre üzerinde birleştirmeye yarayan bir işlemdir.Havya yardımıyla çok yüksek sıcaklıkta bu işlem gerçekleştirilir.Peki sıcaklık çok yüksek madem, bu soğuk lehim dediğimiz şey de nedir? Bir lehim çeşidi, düşük sıcaklıkta yapılan lehim veya ısınan lehimi soğutma işlemi midir? Aslında bunların hiçbiri soğuk lehim cevabı değildir.

soğuk lehim

Soğuk lehim dediğimiz olay lehim yapılacak bölgenin yeterince ısıtılmadan ve/veya lehim yeterince erimeden yapılmış işlemdir.Ancak soğuk lehim lehimleme esnasında olduğu gibi lehimlemeden uzun zaman sonrada ortaya çıkabilir.Örneğin; ısınan bölgelerde özellikle güç transistörlerinin bacaklarında ısınmadan dolayı lehimin erimesi ve cihaz kapatılıp transistör soğuduğunda lehimin eski haline gelmesi demektir.Yalnız bacaktaki lehim ısınıp soğuyunca board ile birleşiminde problemler oluşabilir yani transistörün bacağı artık devreyle birleşik olmayabilir veya bacaklar birbirine bağlanmış şekle gelebilir.İletkenlik kaybolduğundan(temas olmadığından), elemanın çalışma sistemi bozulduğundan(bacaklar birleştiğinden) cihaz çalışmaz veya farklı arızalar gösterir.Genellikle ilk bakışta göze çarpar ve lehim üzerinde renk değişimi (mat ve yanık renk) görülür.Giderilmesi basit bir arıza şeklidir.

Soğuk lehimi önlemek amacıyla lehimleme işlemi, yüksek sıcaklıkta yapıldığı için, lehim telini havya üzerine alıp devreye tutturmak yerine devre üzerine lehim telini yakınlaştırıp havya ile kısa süre içinde lehimleme yapılır.Aksi takdirde devre elemanları zarar görebilir veya soğuk lehimleme olabilir.Bunları önemseyerek lehimleme işlemi tamamlanır.

Hazırlayan: Nuri Özmutlu

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*