>

Sikorsky’nin yeni helikopteri CH-53K King Stallion

Sponsor Bağlantı
Sikorsky CH-53K King Stallion

Sikorsky CH-53K King Stallion

Helikopter denince akla ilk gelen markalardan biri olan Sikorsky Aircraft yeni modelini geçtiğimiz günlerde tanıttı. 5 Mayıs 2014’te düzenlenen resmi tanıtım etkinliğinde görücüye çıkan yeni model Sikorsky CH-53 serisinin bir parçası olacak bir ağır yük helikopteri. CH-53K numarasını alan ve King Stallion mahlası verilen bu yeni model selefi olan CH-53E’nin 3 katı daha fazla yük taşıma kapasitesine sahip. Yaklaşık 12.245 ton taşıma kapasitesine sahip olan King Stallion’un kendisi de yaklaşık 40 ağırlığında.

General Electric Aviation tarafından üretilen motoru T408 yeni modelde fark yaratan en büyük unsurlardan bir tanesi. Bir önceki model CH-53E Super Stallion’ın turboşaft T64 motoruyla karşılaştırıldığında yeni motor %57 daha güçlü, %20 daha az yakıt tüketiyor. Sikorsky başkanı Mick Maurer CH-53K King Stallion lansmanında kompozit yapısı ve pervanelerini yeni motoruyla desteklediklerini böylece daha çevik daha efektif bir model ürettiklerini söyledi.

Ayrıca şimdiye kadar ürettikleri en iyi rotor bıçaklarını CH-53K King Stallion’da kullandıklarını belirten Maurer, tamamen kompozit pervanelerin 3 feet genişliğe sahip olduğunu açıkladı. CH-53E modeline göre %12 daha az yüzey alanına sahip olan pervaneleri sayesinde CH-53K King Stallion 35 feet yükseliğe çıkabilme kapasitesine erişti. 25 milyar dolar değerindeki 200 adet Sikorsky CH-53K King Stallion 3 yıllık test aşamasının ardından 2019 yılında Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanacak.

Kaynaklar: Vertical, The Complex

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*