>

Otomatik Vites Mi ? Düz Vites Mi ?

Sponsor Bağlantı

Aslında yeni bir otomobil alacakların kafasını en çok karıştıran özelliktir bu düz vites mi yoksa otomatik vites mi konusu. Ben ehliyetimi alırken düz vites almıştım ama iş hayatında çalışırken otomatik vitesli araba kullanmıştım sadece konfor farkı olduğunu zannederken araştırınca birçok farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu gördüm. Şimdi ikisi arasında farka bakalım belki aramızda araba almayı düşünenlere bir nebzede faydası olur.

Otomatik vites mi yoksa düz vites mi ikilemi aslında aracın performans özelliklerine, motor gücüne ve yakıt tasarrufuna göre değişse de düz vites otomobillerde yakıt tasarrufu açışından daha kazançlı olduğu herkes tarafından söylenir. Aslında bu düşünce araçtaki motorun şanzımanı desteklemesi ile ilgilidir.

Otomatik Vites Mi ? Düz Vites Mi ?

Düz vites aracı sürekli kullanan sürücüler artık otomobilin hakimiyetin sağlamış olduklarından düz vites arabayı tercih ederler. Ama benim gibi düz viteste araba sürmeyi öğrenmiş olupta otomatik viteste araba kullananlar yada tam tersi durumda bir hayli sürücü uyum sürecinde zorluk yaşamaktadır.

Otomatik vites otomobili sürme açısından çok rahattır. Yolcululuk  esnasında hata oranını düşürerek kullanış kolaylığı sağlamaktadır.

Peki bize sunulan avantajlar nelerdir ? 

1- Düz vites araçlarda her zaman bilinen bir gerçek var ki oda otomobilin daha güçlü olduğudur. Düz vitese sahip araç yolda daha fazla tepki vereceğinden sürücü aracın kontrolünü sağladığından araba kullandığını hissettirir.

2- Yol boyunca kontrol sağlama noktasında sorun yaşayan sürücü otomatik vites bir araç alıp kullanmalıdır. Otomatik vites araç güvensizliği ve kontrolsüzlüğü en aza indirger.

3- Otomatik vites otomobillerde elin direksiyonda kalış süresinde artışın olması, şehir içi dur-kalk durumlarında debriyaj kullanımının olmaması otomatik vitese avantaj sağlamaktadır.

4- Aracınızın hızlanma süresi otomatik viteste daha fazla olup düz viteste daha hızlı olmaktadır.

5- Düz vitesli araçlarda yakıt tüketimi daha yüksektir.

6- Otomatik vitesli araçların şanzımanları düz vitesli araçların şanzımanına göre daha hassas ve yüksek ücretlidir.

Araç seçiminiz, zevkleriniz, araçtan beklediğiniz teknik özellikler değişiklik gösterip isteğe bağlıdır. Ama ister düz vites olsun ister otomatik vites olsun lütfen trafik kurallara uyalım oluşabilecek kazalara imkan sağlamayalım…

Sponsor Bağlantı

4 yorumlar

  1. Salihcan ULUCAN

    Evet verdiğiniz bilgiler çok güzel fakat 90 lı hatta 80 li yıllardan daha eski yılların teknolojisi baz alınarak verıimiş. Günümüzde çok çeşitli otomatik vites kutuları var (çift kavramlı, yarı otomatik, cvt v.b.) insanlar otomatik vites arac alırken konfor, performans hatta yakıt tasarrufu bile sağlaya bilirler bu kadar güzel bilgiler veren bir sitenin insanları yanıltmaması gerekir bence bu konu biraz daha açılıp daha doğru bilgiler verilmeli bu benım nacizane tavsiyemdır. Ancak insanlar sizleri doru bilip yanlış seyleri sovunmasıda ne kadar doğru size kalmış. İyi çalişmalar.
    NOT: Bende manuelde ögrendım ve ne olursa olsun manueli kolaykolay bırakmam ama teknolojinin gereksinımlere yanıt vermeside önlenemeyeceği için karşı da durmuyorum.

  2. 5. Madde ne kadar doğru acaba. Zira otomatik vites araçlar her an kalkış yapacak pozisyonda kendini hazır tutar ve bu haliyle yakıt tüketimini nispeten arttırır. Ayrıca otomatik vites araçlarda şanzıman içinde bir miktar güç kaybı olmaktadır. Dolayısıyla düz vites araç daha çok yakıt tüketimi yapar çok doğru değil sanki. Yanlışım varsa lutfen düzeltin

  3. 5. maddenin hatalı olduğu konusuna bende katılıyorum. Otomobil firmalarının düz vites ve otomatik vites seçeneklerindeki yakıt tüketim verilerini incelediğinizde bu durumu rahatlıkla görebilirsiniz.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*