>

Okyanus Dibinde Maden Ocağı Açılacak

Sponsor Bağlantı

4406840-3x2-940x627

Papua Yeni Gine hükümeti Nautilus Minerals adlı Kanadalı maden şirketi ile Pasifik kıyılarında kazı çalışmalarını başlatmak için anlaşmaya vardığını duyurdu. Nautilus Minerals ve PYG arasında deniz altı minerallerini çıkarma müzakereleri 1990’lı yıllardan beri devam ediyordu. Nihayete eren anlaşmaya göre PYG devleri operasyon masraflarına 120 milyon dolar katkı sağlamasının karşılığında çıkan madenlerden %15 pay alacak. 1500 metre derinlikte bakır, altın ve diğer değerli maden cevherleri arayacak olan şirket okyanus tabanındaki hidrotermal bacalar etrafında biriken mineraller üzerinde yoğunlaşacağını belirtti. Çünkü okyanus tabanından çıkan ve yoğun asit içeren sıcak su ile alkali soğuk deniz suyunun karşılaştığı bu bacalar karadakilere göre çok daha zengin altın ve bakır maden cevherleri içeriyor.

10 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda çalışacağını duyuran Nautilus maden şirketi okyanus tabanından maden çıkarma işlemini uzun süredir planladıklarını fakat gerek erişim gerekse de yüksek maliyet nedeniyle bu planları sürekli ertelediklerini açıkladı. Denizden petrol ve gaz çıkartma tekniklerinin gelişmesi ve dünya ekonomisinde değerli madenlerin seyiri artık okyanus tabanlarında maden aramayı zorun hâle getirdiğini savunan şirket çalışma yapacakları bölgelerin kısa sürede eski doğal hallerine kavuşacağını savunuyor.

Nautilus Minerals'ın okyanus dibinde maden ararken kullandığı araçlar

Nautilus Minerals’ın okyanus dibinde maden ararken kullandığı araçlar

Akıllara çevreye verilecek zarar ve denetleme sorunlarını getiren bu yeni girişim özellik çevrecileri inanılmaz rahatsız etmiş durumda. Greenpeace okyanus tabanlarının haritlanma sürecinin henüz tamamlanmadığını belirterek bu tip girişimlerin doğal hayatta geri döndürülemez sonuçları olacağını vurguladı. Dünyada henüz bu yeni madencilik sektöründe çalışabilecek sadece 19 şirket var ve bu şirketlerin Birleşmiş Milletler’e bağlı uluslararası bir kuruluş tarafından denetleniyor. Nautilus Minerals’ın elde edeceği kendileri açısında başarılı sonuçlar karalardan sonra denizlerde de bir Altına Hücum hareketi başlatabilir.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*