>

Öğrencilerin Yaptığı Elektrikli Araç Devleri Solladı

Sponsor Bağlantı

Elektrikli araçlara yaptığı yatırım ve inovasyonlarla adından sık sık sözettiren Tesla Motors, BMW gibi devlerin bileğini Avustralyalı üniversite öğrencilerin yaptığı elektrikli araç Sunswift eVe fena büktü. Sunswift eVe tek şarjla 500 km’den (310 mil) fazla yol giderek rekor kırdı. Elektrikli araçlar için şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek ortalama hız ile (96 km/s) bu başarısını taçlandıran Sunswift eVe, en yakın takipçisi Tesla Model S’e fark attı. Böylece dünyanın en hızlı -güneş enerjisiyle desteklenmiş- elektrikli aracı unvanına sahip oldu. Australian Automotive Research Centre (Avustralya Otomotive Araştırmaları Merkezi)’da 120 tur üzerinden kaydedilen rekor FIA tarafından da onayladı.

sunswift-eve

New South Wales Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirilen bu harika elektrikli araç aslında uzun yıllar süren bir projenin ürünü. 1996 yılında ilk adımları atılan proje üniversite tarafından öğrencilerden öğrencilere bir miras gibi devredilerek her yıl daha da ileriye götürülmesine teşvik etmiş. Öğrencilerin yaptığı güneş enerjisiyle desteklenmiş elektrikli aracın ilk hız rekoru 2011 yılında 88 km/s ile kırılmış. Bu anlamda devamlılıkları gerçekten takdire şayan.

solar-car-inline-660x350

Sunswift eVe aracının teknik detaylarına baktığımızda başarısının sırrı da ortaya çıkıyor. Sadece 317 kg ağırlığındaki araç bu anlamda rakiplerinin bir hayli önünde. Aracın iki kişilik bir prototip olması bu hafiflikte önemli rol oynadığını söylemek gerek. Aynı segmentte yarıştığı Tesla modelleri 7 kişilik ve klima desteği mevcut. 58 kg ağırlığındaki Panasonic bataryalar kullanan Sunswift eVe güneş enerjisiyle 8 saatte endüstriyel bir istasyonda ise 5 saatte tamamen şarj oluyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*