>

Obeziteyi bitirebilecek yeni bir cihaz geliştirildi

Sponsor Bağlantı

maestro-525x300

Amerika’nın obezite ile mücadelesi yıllardır devam ediyor. Özellikle aşırı fast food tüketimi nedeniyle nüfusun büyük çoğunluğu obeziteyle yaşamak zorunda kalıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi‘nin onayını alan yeni bir cihazın ise obeziteye çözüm olacağı umut ediliyor.

EnteroMedics adlı firma tarafından üretilen ve ameliyatla midenin üst kısmına yerleştirilen Maestro isimli bu cihaz, beyine gönderilen açlık sinyallerinin önüne geçiyor ve sürekli olarak midenin dolu olduğuyla ilgili sinyaller gönderiyor. Buradaki amaç, gerçekten aç olmadan yemek yenmesini önlemek ve tokluk hissini devamlı hale getirerek kilo alımının önüne geçmek. Teoride işe yarar görünen cihazın testlerde beklenen başarıyı gösterdiğini söylemek şimdilik güç. Test sonuçlarına bakılırsa Maestro’yu kullanan insanlar, normal insanlara göre yalnızca yüzde 8,5 daha fazla kilo vermiş.

Büyük bir ihtimalle sağlık sigortalarının karşılamayacağı ve ameliyata ve cihaza ayrı ayrı paralar ödemek gerekeceğini düşünürsek, bunun pek de yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Şu an için satışa sunulmayan ve gelişimini sürdüren Maestro’nun kesin çıkış tarihi bilinmiyor. Ayrıca Amerika dışında diğer ülkelerde yer alıp almayacağı sorusu da cevabını bulmuş değil.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*