>

NASA, Mars’ta bitki yetiştirme hazırlığı yapıyor

Sponsor Bağlantı

NASA bir süredir testlerine devam ettiği Vegetable Production System/Bitki Üretim Sistemi’ni Mars’a taşımayı Kısaca VEGGIE adını verdiği programla uzayda bitki yetiştirmenin teknik olarak mümkün olduğunu kanıtlayan NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptığı denemelerin ardından yeni hedefinin Mars’ta üretim yapmak olduğunu açıkladı.

NASA, Vegetable Production System

Curiosity aracının sağladığı veriler ışığında Mars’a gönderilecek yeni araç Mars ikliminde hayatta kalabileceğini düşündüğü birçok tohumu da beraberinde götürecek. Mars yüzeyindeki yüksek radyasyona rağmen hayatta kalabileceğini düşündüğü birkaç çiçek türünün yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini deneyecek olan NASA bu işlem için özel bir robot geliştiriyor.

mpx

2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan Mars Plant Experiment (MPX) için Arabidosis adı verilen bir çiçeğin tohumları kullanılacak. Gezegenin şu anki ekosistemi tam olarak çözülemediğinde direkt Mars toprağı yerine özel bir bölmeye ekilecek olan Arabidosis tohumları geliştirilen özel robotlar aracılığıyla büyütülmeye çalışılacak.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*