>

NASA Mars’ta astronotlar için oksijen üretecek

Sponsor Bağlantı

NASA, Mars Keşif Programı kapsamında 2030’da Mars’a ayak basması planlanan astronotlar için 10 yıl oksijen üretecek. Kamuoyuna duyurulan yeni Mars 2020 adlı keşif robotunun Curiosity’nin çok daha gelişmiş modeli olacağı belirtildi. Robotun üreteceği oksijen Mars Keşif Programı’nın son hamlesi olarak 2030 yılında Mars’ta kurulacak insan kolonileri tarafından kullanılacak. Mars Keşif Programı sorumlularından Michael Meyer, ‘Mars yüzeyinde oksijen üretebilmenin uzay keşfinin geleceği adına büyük bir adım olacağını ve gelecekte astronotların daha uzun süreli görev yapmalarını sağlayacağını’ söyledi.

Mars’ta oksijen üretimi nasıl gerçekleştirilecek?

Yeni Mars aracının üzerine monte edilen Moxie adlı cihaz Mars atmosferindeki karbondioksiti emerek saf oksijen ile karbon monoksite dönüştürecek. Moxie cihazının yaratıcılarından Massacchusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Michael Hecht, ‘Moxie tarafından 10 yıl boyunca üretilecek oksijenin bir kısmının astronotlar tarafından kullanılacağını, büyük kısmının ise Kızıl Gezegen’den ayrılma vakti geldiğinde roket yakıtını ateşlemek için yakıcı madde görevi göreceğini’ söyledi. Oksijen üretiminin yanı sıra NASA Kızıl Gezegen’nin atmosferinde ve yüzeyinde bulunan her türlü elementi değerlendirerek metan gazı ve roket yakıtı üretmeyi de planladıklarını açıkladı.

Mars 2020 Aracının Özellikleri

mars 2020

Mars 2020 uzay aracının özellikleri üzerinde taşıdığı birçok yüksek teknoloji ürünü ekipmanla katbekat arttırılmış. Temel görevi oksijen üretimi olan Mars 2020 robotu oksijen üretiminin yanı sıra bir gün Dünya’ya dönme ihtimali göz önünde bulundurularak Mars yüzeyinden numune de toplayacak. Numune toplama işinde odaklanma için MastCam Z stereoskopik kamera, bobotik kolunda PIXL ve SHERLOC adında iki cihaz taşıyacak ve topladığı maddelerin kimyasal analizi için ise SuperCam kullanacak. Ayrıca Mars 2020’nin gövdesinde ise Moxie’nin yanı sıra yer katmanlarını analiz edecek olan RIMFAX adlı bir radar sistemi ve yüksek teknoloji ürünü hava istasyonu MEDA yer alacak.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*