>

Nano Teknoloji Nedir ?

Sponsor Bağlantı

Nano, metrik bir sistemde ölçü birimi olarak kullanılır ve milyarda bir anlamına gelmektedir. Nano biriminin ve nano teknolojinin tam manasıyla bir tanımı bulunmamakla birlikte genel görüşe göre 1-100 nanometre boyutlarda maddelerin anlaşılması, kontrol edilmesi ve atomsal seviyede değiştirilip işlevsel hale getirilmesi olarakta tanımlanabilir.

Nano Teknoloji Nedir ? 

Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en küçük birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik boyutu ile kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir.

Nano Teknoloji Kullanım Alanları 

Nano teknoloji kullanım alanları son dönemlerde oldukça genişlemiş olup daha da gelişme göstermektedir.  Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,malzeme bilimi,elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkan sağlamaya başlamıştır. Gelişmekte olan bir teknoloji olmasıyla birlikte uygulama alanları şimdilik kısıtlıdır. Ama gelecek adına geniş kitlelerde kullanılacağa ve ve uygulama alanının genişleyeceği ortadadır.

1- Nano Elektronik ve Bilgisayar Sektöründe

2- Havacılık ve Uzay Araştırmaları

3- Çevre ve Enerji

4- Bioteknoloji ve Tarım

5- Tıp ve Sağlık Sektörü

Nano Teknolojinin Yararları Nelerdir ?

Daha az maliyetle daha fazla üretim sağlayabilmesi tamamen en büyük bir avantajdır. Yaşam kalitesinin artmasında önemli bir etkendir. Daha sağlıklı ve daha güvenli bir yaşam sunmaktadır. Zaman ve maliyet kaybını en az seviyelere indirilebilir.

Nano Teknolojinin Hedefleri Nelerdir ? 

1- Moore yasasının (Moore Yasası, Intel şirketinin kurucularından Gorden Moore’un 19 Nisan 1965 yılında Electronics Magazine dergisinde yayınlanan makalesi ile teknoloji tarihine kendi adıyla geçen yasa.) daha hızlı bir ilerlemeye sahip olmak,

2- Canlı ve cansız varlıkların bir aradaki işlevselliğini arttırmak,

3- Moleküllerin önceden planlanmış şekilde kendi kendilerine çoğalmasını sağlamaktır.

 

türk bayrağı

Dünya’nın en küçük Türk bayrağı (100 nm eninde – 2 nm boyunda) Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nano lens

Nanoteknoloji ile lens kamera üretimi

mikroskop

Geçirmeli Elektron Mikroskobu (GEM)

Nanometre hakkında daha fazla bilgi videomuzdadır.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.