>

MIT’den 7 parmak kullandırabilen biyomekanik eldiven

Sponsor Bağlantı

Bilim insanları insan vücudunun kusursuzluğuna atıf yapan “Akıllı Tasarım” teorilerine her geçen gün biraz daha uzaklaşırken MIT Makine Mühendisliği Bölümü’nde görevli araştırmacılar, normal insan eline 2 robot parmak ilave eden bir eldiven geliştirdi. Biyomekanik etkileşim prensibiyle çalışan eldivene el bileğinin iki yanından uzayan robot parmaklar eşlik ediyor. Eldiveni giyen kişinin hareketlerini algılayarak senkronize bir şekilde çalışan bu robot parmaklar insanların tek eller yapabilecekleri işlerin sayısını bir hayli arttıracak gibi görünüyor.

Projeden sorumlu Prof. Harry Asada eldivenin çalışma biçimini şöyle açıklıyor: “Cihazı kullanırken robota özel bir talimat vermeniz gerekmiyor. Parmaklarınızı doğal bir şekilde hareket ettirmeniz yeterli. Robot parmaklar kendiliğinden harekete geçip işlev görmeye başlayacaktır.”

robot eldiven

Şuanki hayliyle kaba ve hantal bir görünüm sergileyen robot eldivenin ileride giyilebilen teknolojiler alanındaki inovastif girişimlerden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Biyomekanik eldiven teknolojisini daha ileriye götüreceklerini açıklayan MIT yetkilileri ilerleyen günlerde eldiveni giyen kişinin kas hareketlerini ezberleyerek özel davranış biçimleri geliştirecek olan yeni bir versiyon üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*