>

Lise öğrencisinden parmak iziyle çalışan akıllı silah

Sponsor Bağlantı

Kai Kloepfer

Bilim ve teknolojinin silahlanma ve savaş araçlarının üretimi için kullanılması ne kadar vicdanımızı rahatsız etse de sermaye sahipleri parlak beyinleri bu alanlarda çalıştırmak için her türlü “teşvik” hamlesini yapmaktan geri durmuyor. Son olarak SmartTech adlı inovasyon kuruluşunun düzenlediği bir orgzanizasyona katılan lise öğrencisi Kai Kloepfer icat ettiği parmak iziyle çalışan akıllı silah konsepti sayesinde 50.000 dolarlık büyük ödülün sahibi oldu.

parmak iziyle çalışan akıllı silah

Silahın tetik kısmına yerleştirdiği sensörler sayesinde parmak izi algılaması yapabilen silahı sahibinden başka kimse kullanamıyor. İstenirse birden fazla parmak izini hafızasına alıp ona göre çalışabilen silahın özellikler polis teşkilatlarından ilgi görmesi bekleniyor. Amacının kaza kurşunuyla ölüm ve silah hırsızlığının önüne geçmek olduğunu söyleyen Kloepfer silahın prototipini 3D yazıcı kullanarak 3.000 dolara mâl ettiğini açıkladı. Kazandığı 50.000 dolarlık ödül ile kişisel bir 3D yazıcı alacağını söyleyen lise öğrencisi fikrini geliştirmek için yeni parçalar tasarlayacağını belirtti.

Kişiselleştirilmiş silahlar sık sık gündemimize gelen bireysel silahlanma tartışmalarını yeniden alevlendirecek gibi görünüyor. Zira silah üreticisi Armatix, akıllı saatler ile uyumlu olarak çalışacak bir silah üreteceklerini bu yılın başında açıklamıştı. Bakalım silahların akıllanması insanların bilinçlenmesi kadar etkili olacak mı, hep birlikte göreceğiz.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*