>

Lise öğrencisi Yosi Kohen Kutucu´ya Genç Nobel Ödülü

Sponsor Bağlantı

Dünyanın en saygın bilim kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Polonya-Varşova Bilimler Akademisi’nin düzenlemiş olduğu ‘23. First Step To Nobel Prize in Physics’ proje yarışmasında ‘Electromagnetic Radiation Hunter’ başlıklı çalışmasıyla Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencisi Yosi Kohen Kutucu, Honourable Mention Ödülü’ne layık görüldü.

Yosi Kohen Kutucu

73 ülkeden yedi binin üzerinde projenin katıldığı yarışmada Yosi Kohen Kutucu Türkiye’yi ve UÖML’yi başarıyla temsil etti. 2015-University of Chicago Outstanding Educator Award Winner Ödülünü kazanan UOML Proje danışmanı Talha Kılıç’ın danışmanlığında yıl boyunca yarışmaya hazırlanan Kutucu buluşu ile, PC USB veya 220 Volt adaptör kullanmadan, sadece RF (wireless), UV, IR gibi düşük enerjili elektromanyetik radyasyon kaynaklarını kullanarak bataryasını sürekli şarj edebilen yeni nesil bir cihaz tasarladı. Kutucu 2015 yılında INTEL-ISEF (ABD), I-SWEEEP (ABD) yarışmalarında da birçok ödül kazandı.

Okul yöneticileri, son yıllarda yurtdışındaki yarışmalarda UÖMO’yu ve Türkiye’yi gururla temsil eden, ödüller kazandıran öğrencileri ile gurur duyduklarını ve ‘2015-University of Chicago Outstanding Educator Award Winner’ Ödülünü kazanan UOML Proje danışmanı Talha Kılıç’ı kutladıklarını belirttiler.

Kaynak: http://www.salom.com.tr/haber-96550-uoml_ogrencisi_yosi_kohen_kutucuacuteya__genc_nobel_odulu.html

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*