>

Kuantum Bilgisayarı Nedir?

Sponsor Bağlantı

Quantum-COMP

İlk Bilgisayar Olan ENIAC tam bundan altmış yedi yıl önce İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’li mühendisler tarafından atılan füzelerin mendillerini hesaplamak için üretilmişti. Ancak bu günümüzdeki bilgisayarlardan çok farklı bir yapıya sahipti. Yüzlerce metrekare yer kaplıyor ve küçük bir kasabanın kullandığı elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyordu.

Günümüz bilgisayarları ise şık ve zarif yapıları yanı sıra güçlü işlem kabiliyeti ile göz dolduruyor. Ancak yeni bir teknoloji gelişiyor. Adı Kuantum Bilgisayarları…

Günümüz bilgisayarlarının çalışma yapısı incelendiğinde bit mantığına dayandığını göreceksinizdir. Yani bir elektrik sinyali ya sıfırdır yâda birdir. Ancak kuantum bilgisayarlarında bu iş biraz değişiyor. Kuantum bilgisayarları ise atom altı parçacıkları kullanarak işlem yapıyor.  Bit yerine kübit denilen yeni bir çalışma mantığına dayanıyor. Bu yapının bitlerden olan farkı ise aynı anda hem bir hem de sıfır olabilmeleridir.

Günümüz bilgisayarları çalışma mantığı yarı iletken madde olan transistör mantığına dayanır. Bir ise bilgi var sıfır ise bilgi yoktur anlamına gelmektedir. Ancak kuantum bilgisayarları ise fiber optik bağlantılar sayesinde ışık hızı ile işlem yapmaktadır. Bu da transistörlerde oluşan bekleme sürelerini ortadan kaldırarak işlem kapasitesini ve hızını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Günümüz süper bilgisayarlarından katlarca güce sahip olan bu bilgisayarlar uzay araştırmalarında, uzay fotoğraflama, sağlık ve tıp alanı gibi yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılacağı açıklanmıştır.

Günümüz de üretimi tamamlanmış ve kullanıma sunulan Google Firmasına ait D-Wave  kuantum bilgisayarı bulunmaktadır. Bunun yanında Amerikan ulusal havacılık ve uzay dairesinin kullanmakta olduğu kuantum bilgisayarları bulunmaktadır.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*