>

Jet Motoru Çalışma Prensibi

Sponsor Bağlantı

Jet Motoru Nedir ?

Temelinde etki-tepki prensibini barındıran devrim niteliğinde olan ve diğer bir ismi ile tepkili motor; atmosferden aldığı havayı sıkıştırarak kullandığı yakıtla yakarak ısıtır. Bu ısıtma sonucunda ortaya çıkan gazları hızlı bir şekilde dışarı püskürtme işlemi yaparak ters yönde bir etme gücü oluşturur. Bu güçle birlikte motorun bağlı olduğu aracın hareket etmesi sağlanır. Günümüzde birçok jet motoru çeşidi geliştirilmiş olup bunlardan bazıları; turbojet, turboprop, turboşaft, ramjet ve turbofandır.

jet motoru

Nasıl Çalışır ?

Ön kısmında bulunan fan yardımı ile içeri alınan hava yakıt ile karıştırılıp çıkması sonucu çalışır. İçeride sıkışan hava ani bir hızla dışarı çıkmak ister ve motorun arka kısmında bir itme kuvveti oluşur. İtilmek istenen hava bu itme kuvvetine tepki göstererek ve motorda ileriye doğru bir hareket meydana getirecektir.

Jet motorunu oluşturan kısımlar ise:

çalışma prensibi

1- Hava Girişi: Motora hava girişini sağlar. Bu bölüm uçağın ses altında veya üzerinde uçmasını ve uçağın performansına göre şekillendirilir.

2- Kompresör: Motor mili üzerinde sıralı halde dizilen disklerin ince dış kenarlarına açılı olarak yerleştirilen pal adı verilen titanyum parçalar gelen havanın akışını hızlandırarak ve aynı zamanda sıkıştırarak, hacmini küçülterek sıcaklığı artmış bir şekilde yanma odasına gönderir.

3- Yanma Odası: Bu kısma yüksek basınçta ısınmış hava gitmektedir. Hava, püskürtülen yakıtla karışarak yanma gerçekleştiğinde ısınmış ve genleşmiş olan karışımla birlikte çok hızlı hava akışı meydana gelmektedir.

4- Türbin: Yanma odasında yanan sıcak ve basınçlı gaz türbine gelir. Türbin aynı basınçla yanmış gazı egzoz borusuna aktarır.

5- Motor Mili: Motor boyunca yer alır. Üzerinde kompresör ve türbin kademeleri aynı devirde dönmektedir.

6- Nozzle: Sıcak gaz nozzle’dan dışarıya çıkar ve bu uçağın hareket etmesini sağlar. Sabit ve hareketli olmak üzere 2 çeşit nozzle vardır.

Jet motoru çalışma prensibi animasyonlu anlatımı ile aşağıdadır.

 

Sponsor Bağlantı

2 yorumlar

  1. Türbinde basınç değişimi olmadığı bilgisi doğru değil maalesef. Aksine, yanma odasından gelen yüksek basınçlı sıcak gazın enerjisini türbin işe çevirir ve bunu havayı genlestirerek (expansion) yapar. Toplam basınç değişimi ideal durum için yanma odasında sabittir, küçük miktarda basınç düşümü kayıplardan kaynaklanır… Termodinamik çevrim https://goo.gl/3Bf4qt adresinde görülebilir ki burada yanma odası kaybı resmedilmemistir.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*