>

İÜ Elektrikli aracı YEREL T1 Türkiye yollarında

Sponsor Bağlantı

İstanbul Üniversitesi Elektrikli Binek Otomobil Projesi kapsamında üretilen elektrikli araç “YEREL T1, uzun bir güzergah üzerinde test edilmesi için Türkiye turuna çıktı.

Elektrikli araçların becerileri konusunda toplumda farkındalık oluşturacak çalışmaların yapılabilmesi için çıkılan Türkiye Turu kapsamında İzmir’e gelen “YEREL T1, İzmirlilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

600 BİN’E MAL OLDU

YEREL T1’in TÜBİTAK yarışlarında en verimli elektrikli araç seçildiğini söyleyen proje geliştiricilerinden Engin Topaloğlu, “Yaklaşık 3 bin 600 km’lik bir mesafe kat ettik 15 Eylül’den bu yana. Bizim amacımız elektrikli araçların yaygınlaşabileceğini göstermek. Üretimi 3.5 ay sürdü. Bu yüzden aracımızı her gittiğimiz yerde tanıtmak istiyoruz. Aracımız yaklaşık 600 bin TL’ye mal oldu. Ama bu tutar seri üretime geçilirse daha da düşecek diye konuştu.

15 gün boyunca 12 şehri ziyaret ederek toplamda 5 bin km’lik yol yapacak olan “YEREL T1, 27 Eylül 2014 Cumartesi günü Eskişehir’de, 28 Eylül 2014 Pazar günü Çanakkale’de, 29 Eylül 2014 Pazartesi günü de İstanbul’da olacak.

Kompozit malzemeden yapılmış olan ilk yerli elektrikli araba “YEREL T1, tek bir şarjla 500 km yol yapabiliyor. 2+1 yolcu kapasitesine sahip olan “Yerel T1, 500 kg olan ağırlığıyla dikkat çekerken, saat 120 km hıza kadar çıkabiliyor.

Kaynak: A Haber

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*