>

İTÜ, E.Musk’ın Hyperloop yarışmasında elemeleri geçti

Sponsor Bağlantı

PayPal, Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk tarafından geleceğin ulaşım teknolojisi iddiasıyla 2013 yılında ortaya atılan Hyperloop projesi için kollar sıvandı. SpaceX aracılığıyla açılan yarışma sayesinde Hyperloop projesi için en uygulanabilir çözümü arayan Elon Musk bu hayali gerçekleştirmek konusunda ne kadar ciddi olduğunu bir kez daha kanıtladı.

CVIQZ-eWEAAsi1N

16 farklı ülkeden 162 üniversitenin toplam 1200 takım halinde katıldığı yarışmada ülkemiz adına gurur verici bir gelişme yaşandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ITU Hyperloop Sci-X adıyla katıldığı yarışmada ilk elemeyi geçen tek Türk takımı olduğu açıklandı. İTÜ’li yarışmacılar 29-30 Ocak 2016’da, tasarımlarının son halini Amerika’da SpaceX, Tesla ve akademisyenlerinden oluşacak jüriye sunacak.

SpaceX, yarışmaya katılan ekiplerin tasarımlarını sergilemeleri için bir de deneme pisti inşa edileceğini açıkladı. 1,6 kilometre uzunluğundaki pist, şirketin California’nın Hawthorne kentindeki merkezi yakınlarında yapılacak ve inşaatı ise bir yıl içinde tamamlanacak.

Dünyanın geleceğine damga vuracak projede bir Türk imzasının yer alma ihtimali bile bizi ziyadesiyle heyecanlandırdı. Haziran 2016’da sonuçlacak proje ile ilgili haberleri takip ederek size sunmaya çalışacağız.

Hyperloop projesi nedir?

hyperloop

SpaceX ve elektrikli araba üreten Tesla Motor şirketlerinin kurucusu Elon Musk, sıkıştırılmış hava kullanarak saatte 1220 kilometre hıza ulaşmayı amaçlayan Hyperloop projesini ilk kez 2013’te kamuoyuyla paylaşmıştı.
Musk’ın hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından “beşinci ulaşım biçimi” olarak nitelendirdiği proje, yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden oluşan bir ulaşım sistemi kurulmasını öngörüyor.

Proje, elektromanyetik mıknatıslar ve sürtünmeyi en aza indiren kompresör fanları kullanarak mümkün olan en az enerjiyle yüksek hızlı ulaşım sağlamayı amaçlıyor.

Musk, projeyi tanıtırken Hyperloop kapsüllerinin San Francisco ile Los Angeles arasındaki yaklaşık 600 kilometrelik mesafeyi sadece 35 dakikada alacağını belirtmişti. California eyaletindeki iki kent arasındaki yolculuk arabayla yaklaşık 6 saat sürüyor.

Projenin teknik detayları ve fizibilite çalışmaları sonunda elde edilen bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*