>

İstanbul’a havada giden tramvay yapılacak!

Sponsor Bağlantı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi trafiği rahatlatmak için Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek havaray sistemi kurulacağını açıkladı. Dünyanın birçok büyük kentinde kullanılan monoray (monorail) sistemiyle yolcular trafiğe ekstra bir yük getirmeden havadan taşınacak.

havaray istanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Havaray Projesi (Havada giden tramvay) adını verdikleri proje ile 47.8 kilometrelik 10 ayrı hatta günde 200 bin yolcu taşınabilecek bir monoray ağı kurmayı planladıklarını belirtti. Kısa mesafe olarak 10 ayrı hatta düşünülen sistem, mevcut trafiği ve yolları etkilemeden havadan sefer yapacak. Havaray Projesi’nin etüt çalışmaları için ilk ihaleyse önümüzdeki ay gerçekleştirilecek. İstanbul’daki toplu taşıma ağının en yeni alternatiflerinden biri olarak olan İstanbul Havaray Projesi’nin hangi semtlerden geçeceği de büyük oranda belirlendi.

Havaray hatları 4 tane Anadolu Yakası 4 tane de Avrupa Yakası olmak üzere 8 hat üzerinde kurulacak. Sütunlar üzerine inşa edilecek demiryolu sistemiyle çalışacak olan Havaray metro, metrobüs gibi diğer toplu taşıma sistemlerine entegre olarak işlemesi planlanıyor. İki durak arasının 2 dakika süreceği belirtilirken Havaray’ın öncelikli hedefinin kısa mesafeli ulaşımı büyük oranda rahatlatmak olduğu anlaşılıyor.

Havada giden tramvay projesi daha önce Düzce ve Antalya gibi şehirler için de gündeme gelmişti. Özellikle Düzce yerli malı monoray sistemi üretimi yapacak fabrikaları ile göreve hazır olduklarını duyurmuştu. İlk yerli tramvayı Bursa’da üretip kullanıma sokan Durmazlar Makina gibi alanında tecrübeli markalar da bulunmakta. Ancak İstanbul Havaray projesinde yerli üretim monorail sistemlerinin mi yoksa ithal vagonlar mı kullanılacağı yapılacak ihalde sürecinin ardından belli olacak.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*