>

Isı gider paylaşımı ve ısı pay ölçer sistemleri

Sponsor Bağlantı

Yeni yasa ile birlikte gündeme gelen ısı gider paylaşımı sistemi üzerine detaylı bir inceleme yazalım istedik. Bilindiği üzere ısı gider paylaşımı ile birlikte yapılan ısınma harcamaları kişinin kullandığı kadar ödemesi mantığı üzerine kuruludur. Şimdi kademe kademe bu sistemi inceleyelim.

ısı gider paylaşımı ile ısınma harcamalarınızdan tasarruf edin.

ısı gider paylaşımı ile ısınma harcamalarınızdan tasarruf edin.

1- Isı gider paylaşımı sistemi nedir ?

Merkezi sistem ısınma yapılan binalarda her bireyin/ dairenin kullandığı kadar enerjinin ücretini ödemesidir. Böylelikle kullanılmayan daire için yüzlerce lira yakıt ödemesinin önüne geçilebiliyor. Bu konuyu daha detaylı bir şekilde inceleyeceğim.

2- Mevcut ısı gider sistemi nasıldır?

Hali hazırda kullanılan ısı gider sistemi ile daire sahipleri kullandıkları kadar değil, kullansa da kullanmasa da , ısınsa da ısınmasa da herkesle eşit miktarda ödeme yapar. Bu sistemin en kötü yanı çok ısınan dairelerin vana kısma yerine pencere açarak enerjinin dışarıya atılmasına ve israfa sebeb olmasıdır. Isı pay ölçer sisteminin getirilmesinin en büyük nedenlerinden biride her yıl buhar olan milyonlarca liralık enerjiyi sistemde tutmaktır.

3- Isı gider paylaşım sistemi türleri nelerdir ve nasıl kullanılır

Isı gider paylaşım sistemleri 2 şekilde kullanılmaktadır. Yeni yapılan binalarda tek kolunlu sistem kullanılmakta iken eski yapılarda ise ısı pay ölçer ile radyatör üzerinden ölçüm yapılmaktadır.

Peki tek kolonlu sistem de nedir ?

Tek kolonlu ısı gider paylaşımı sisteminde kazandan gelen sıcak su daireye tek bir noktadan girer. Yeni yapılan binalarda tek kolonlu ısı paylaşım sistemi kullanılır. Daireye giriş yapılan kısımdan kalorimetre ile ölçüm yapılarak enerji faturası çıkarılır.

Kalorimetre'nin sisteme entegresi

Kalorimetre’nin sisteme entegresi

Isı pay ölçer sistemi nedir?

Isı pay ölçer sistemi ise çok kolonlu paylaşım sistemi ismi ile geçer radyatör üzerinden ısı pay ölçer ile enerji harcaması ölçülür ve faturalandırma yapılır.

siemens marka bir ısı pay ölçer

siemens marka bir ısı pay ölçer

4- Isıtma ve sıhhi sıcak su gider hesabı nasıl yapılır ?

Mayıs 2007 ‘de çıkan 5627 sayılı kanunda göre Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderinin %70 ‘i bağımsız birimlerin tüketimine göre ( dairelerin tüketimi ), %30’u ise ortak alanların harcamaları, maliyet giderleri, asgari ısıtma ve işletme giderleri olarak paylaştırılır. Yani 1 ay boyunca vananızı kapatıp hiç tüketim yapmasanız bile belli bir miktar ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*