>

İş kazalarına karşı son teknoloji akıllı baret üretiliyor

Sponsor Bağlantı

Giyilebilir teknolojiler her geçen gün biraz daha hayatımıza ortak olmaya başlarken iş dünyasının bu durumdan geri kalması düşünülemezdi. Bu boşluğu gören DAQRI adlı start up firması artırılmış gerçeklik araçlarıyla donatılmış son teknoloji akıllı baret tasarımını duyurdu. Üzerinde çeşitli sensörler, kemaralar ve ekran gibi kullanabilecek şeffaf bir siperlik bulunan baret, Google Glass ve Oculus Rift gibi çevre – mekan analizi yaparak anlık enformasyon sağlıyor.

Sıradan baretlerden daha çok bir bisiklet kaskını andıran başlığın en büyük özelliği şantiye, fabrika gibi endüstriyel üretim alanlarından çalışan mavi ve beyaz yaka işçiler için düşünülmüş olması. Kullanıcısının yaptığı işe göre yüklenen veriler, çalışma mekanındaki analizlerle birlikte anlık olarak aynı zamanda bir ekran olan siperlik üzerinde aynı anda görülebilecek. Tehlikeli bir durum belirlendiğinde kullanıcısını ve bağlı bulunduğu diğer kasklara uyarı gönderecek olan akıllı baret iş kazalarını önlemede önemli bir yardımcı olmayı vadediyor. Ayrıca pahalı imalat makinelerinin uzaktan kontrolü için de kullanılabilecek olan DAQRI baretler akıllı saat ve telefonlarla da uyumlu olarak çalışacak.

DAQRI_akıllı-baret

Ekim ayında resmi olarak ürünlerini tanıtacaklarını bildiren DAQRI firması akıllı baret için hiçbir masraftan kaçınmadıklarını bu nedenle fiyatının da ona göre olacağını açıkladı. Özellikle Oculus Rift gibi benzer teknolojiyi kullanan atırılmış gerçeklik gözlüklerinin 200-400 dolar arasında bir fiyatı olacağı düşünülürse Snapdragon işlemci kullanılacak olan akıllı baretlerin sıradan işçilerin alabileceği bir fiyatla çıkması mümkün görünmüyor.

DAQRI_baret-kask

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*