>

iPhone 6 ve iPhone 5s farkları nelerdir?

Sponsor Bağlantı

iPhone-6-iphone-5-on

Apple dün akşam itibariyle gerçekleştirdiği etkinlikle iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerini tanıttı. iPhone 5s sahipleri telefonlarının artık son model olmamasından dolayı biraz üzülerek izlediler. iPhone 5s’in satış rakamlarından oldukça memnun olan Apple yeni telefonları ile bu trendi sürdürmekte kararlı. iPhone 6 ve iPhone 5s karşılaştırması yapıldığında ilk göze çarpan daha büyük ekran ve daha ince bir tasarım oluyor.

A8 işlemci farkı

iPhone 6 her şeyden önce kullanıcılarına çok daha iyi bir performans vadediyor. Üzerinde bulunan ikinci nesil 64 bit masaüstü sınıfı mimariye sahip A8 işlemci ile yüksek kalitede oyunları rahatlıkla çalıştırabilecek olan iPhone 6 aynı zamanda 1080p videoları takılmadan kaydedip oynatabilecek. A8 işlemcilerinin iPhone 5s’in A7 işlemcisinden en büyük farklarından biri de batarya ömrüne yapacağı katkı olacak. 2 milyar transistör, 20 nanometre işlem gücüne sahip olan A8 işlemcili iPhone 6 enerji sarfiyatı bakımından A7′ye kıyasla yüzde 50 daha verimli. iPhone 5s’te çift çekirdekli 1,3 GHz bulunurken iPhone 6 A8 işlemcinin GHz hızı açıklanmadı. Ancak iPhone 6 üzerinde bulunan M8 yardımcı işlemcisi sayesinde jiroskop, barometre, ivmeölçer gibi birçok veri ölçüm ve depolama imkanına sahip.

iPhone’da büyük ekran keyfi

Android kullanıcılarının uzun zamandır sahip olduğu büyük ekran keyfine nihayet iPhone kullanıcıları da kavuştu. iPhone 6 ekranı 4.7 inç ebatlarında ve 1334×750 piksel çözünürlüğünde. iPhone 5s’te ise bu rakamlar 4 inç ve 1136×640 piksel ile sınırlıydı. iPhone 6 ekranı 1400:1 kontrast 326 ppi yoğunluk değerine sahip. iPhone 5s ile karışlaştırdığımızda iPhone 6’nın bu rakamlarda da önde olduğunu görüyoruz. Bu anlamda iPhone 6 Apple’ın akıllı telefonları içerisinde şimdiye kadarki en ince ve gelişmiş görüntüleme teknolojisine sahip multi-touch ekrana sahip. Retina HD ekranı destekleyen polarizer güneş gözlüğü ile telefona baktığınızda daha net bir görüntüyle karşılaşmanızı sağlıyor. Ayrıca iPhone 6 tıpkı bir bilgisayar masaüstü gibi uygulama ikonlarını büyütüp küçültmenize imkan sağlıyor.

iPhone-6-iphone-5

Kamera karşılaştırması

iPhone 6, iPhone 5s ile aynı çözünürlüğe sahip geliştirilmiş iSight kamerayla birlikte satılacak. İlk sürüm iPhone telefonların en çok eleştirilen yönü olan fotoğraf meselesi halledildikten sonra sıra video performansını arttırmaya gelmiş. iPhone 6 ile birlikte gelen hızlandırılmış video modu güçlü işlemcisinin bütün nimetlerinden faydalanarak saniyede 60 kare 1080p HD video ve saniyede 240 kare ağır çekim video çekmenize imkan tanıyor.iPhone 6 kamerasında Focus Pixels denilen yeni bir teknoloji kullanan Apple mühendisleri bu yeni görüntü sinyal işlemcisi sayesinde görüntülenen nesneyi daha iyi tanıyarak daha iyi bir önizleme ve daha hızlı otomatik netleme sağlıyor. iPhone 6 önkamerası da yapılan bir dizi iyileştirmeden nasibini almış. Facetime HD kameranın diyafram değerinin 2,4′ten 2,2′e çıkarılmış ve böylece yüzde 81 daha çok ışık alacak hale gelmiş.

Satış rakamlarında sağlam bir artışın beklendiği yeni model iPhone telefonlar için teknoloji çevreleri bütün yeniliklere rağmen Apple çizgisinden çıkıldığı yönünde eleştirilerde bulunuyor. iPhone’u iPhone yapan bazı tasarım ögelerinden vazgeçilmesi, tek elle kullanımı övüp büyük ekranın cazibesine kapılmaları Apple için modayı yaratmaktan vazgeçip modaya uyma yorumlarını da beraberinde getirdi.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*