>

İnsan organlarını taklit edebilen çipler üretildi

Sponsor Bağlantı

deney hayvanları

Başta ilaç ve kozmetik ürünü kullanıma hazır hâle gelmeden önce bir dizi deneyden geçiyor. Bu deneylerin büyük bir kısmın insan organlarına en yakın tepkimeleri vereceği düşünülen hayvanlar üzerinde uygulanıyor. Uzun yıllardır devam eden deneylerde kobay hayvan kullanımı birçok etik temelli tartışmaya neden oluyor. Amerika ve Avrupa’da hayvan hakları örgütleri hükümetlere baskı yaparak hayvanların kobay olarak kullanılmasını durdurmaya çalışıyor ancak devletler bunu bir gereklilik prosedürü olarak gördüğü için fazla yol alınamıyor.

Tam istatistikler bilinemese de her yıl on milyonlarca omurgalı ve omurgasız hayvanın maruz kaldığı deneyler nedeniyle öldüğü biliniyor. Bilim insanları ne yardan ne serden geçilemeyen bu durumu engellemek için deneylerde hayvan kullanımına gerek bırakmayacak yapay organ sistemleri üzerinde çalışıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapay organlar üzerine çalışan bir grup bilim insanı bu alanda umut vadeden gelişmeler kaydettiklerini duyurdu.

Harvard Üniversitesi bünyesinde yapay organ üretimi üzerine çalışan bilim insanları insan organlarının metabolik ve moleküler özelliklerini taklit edebilen Emulate adlı bir platform ve yazılım geliştirdi. Mikroçip mantığı ile üretilen cihaz standart bir hafıza kartı büyüklüğünde, üzerinde gözenekli esnek bir zar bulunuyor. İnsan vücudundaki ortamı yeniden kurgulamak için kullanılan iki kanalda canlı insan hücreleri ve dokuları bulunuyor. Çip üzerinde dışarıya veri aktarımı sağlayan gözlem noktaları aracılığıyla deney için enjekte edilen bütün maddelerin hücre içindeki genetik ve biyokimyasal değişimler izlenip analiz edilebiliyor.

emulate

İnsan organlarının bir simülasyonunu oluşturmayı amaçlayan bu taklitçi çipler aracılığıyla deneylerde hayvan kullanımının azaltılması ve daha etkili analizler yapılması amaçlanıyor. Prototip çiplerle yapılan denemelerde olumlu sonuçlar aldıklarını belirten Harvard’lı bilim insanları yakın gelecekte her türlü ilaç ve kimyasal madde üretiminde canlı denek kullanılmasına gerek kalmayabileceğini açıkladı.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*