>

İnovasyon ve inovasyon gerçekleştirilebilecek alanlar

Sponsor Bağlantı

İnovasyon kelime anlamı olarak var olanı geliştirmek, yenilik getirmek ve üzerinde büyük bir değişiklik yapmak anlamına gelmektedir. Bit fikir kıvılcımı ile başlayan bu sürecin günlerce,aylarca yıllarca devam etmesi değişmeyen bir gerçektir.

Hatırlar mısınız bilmem ben çocukken izlediğim çizgi filmlerde görürdüm karakterlerin başının üstünde bir ampul ,eski moda gün ışığı yayan,  görünür ve parlardı işte o inovasyonun ilk adımıdır. Daha sonrasında geliştirmeler, denemeler,yanılmalar ,tekrar geliştirmeler şeklinde uzayan ve sabır gerektiren bir süreç vardır. Yani inovasyon bilgi, fikir,yaratıcılık gibi meziyetlerin yanında güçlü bir sabır gerektirmektedir.

HiRes-225x300

İnovasyon’un gerçekleştirildiği alanlara göre 4 çeşidi vardır.

Ürün İnovasyonu: Bir işletme tarafından pazara sunulan, elle tutulup gözle görülen nesneler ürün olarak adlandırılır. Bir işletmenin farklı, yeni, değişik bir ürün geliştirmesi ve bunu pazara sunması ürün inovasyonu yapması anlamına gelir

 

Hizmet İnovasyonu: Bir işletme tarafından pazara sunulan, alıcılara sağlanan faydalar hizmet olarak adlandırılır. Bir işletmenin yeni, farklı ve değişik bir hizmet geliştirip bunu müşterilerine sunması hizmet inovasyonudur.

 

Pazarlama İnovasyonu: Ürün ve hizmetler pazara sunulmak amacıyla geliştirilir ve üretilir. Ürün ve hizmetlerin daha çok satılması için daha fazla sayıda müşteri çekebiliyor olması gerekir. Daha fazla müşteri çekebilmek için, ürün ve hizmetlerde farklı, değişik ve yeni tasarımların, ambalajların ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilip kullanılması pazarlama inovasyonu olarak adlandırılır.

Organizasyonel İnovasyon: İşletmeler sadece ürün ve hizmetlerini geliştirip farklılaştırarak inovasyon yapmazlar. Bir işletmenin rekabet avantajı yakalayıp bunu koruyabilmesi için çalışma ve iş yapış yöntemlerini geliştirmesi, farklılaştırması ve yenilemesi gerekir. Bu, geliştirme, farklılaştırma ve yenileme faaliyeti organizasyonel inovasyon olarak adlandırılır.

Google’ın inovasyon konusuna ne kadar çok önem verdiğini anlatan bir video;

Türkiye’nin inovasyon konusuna verdiği önem de son yıllarda büyük ölçüde arttı. Benim de ziyaretçisi olduğum Türkiye İnovasyon Haftası’na gösterilen yoğun ilgi ve alaka, ziyaretçi sayısının çokluğu, proje yarışmalarında ortaya konulan başarılı çalışmalar  bunu destekler nitelikte. Özellikle hayranı olduğum ve tanışma şerefine eriştiğim için mi bilmiyorum Sebastian Thrun’nun konuşmasında gerçekten bir şeyler başarmalıyım diye düşündüm bununla birlikte dinlediğim bütün konuşmacılar gerçekten etkileyiciydi. Son olarak inovasyona birkaç örnek ;

203201211571914
542012171040591
2032012115638593

Arkadaşlar aklınıza bir fikir geldiğinde ya da bir soruna basit çözümler bulduğunuzda üstüne gitmekten korkmayın vakit ayırın ve düşüncelerinizi bir sonra ki aşamaya taşıyın.

Hidayet KATIRCI

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*