>

Hindistan Mars’a ilk uydusunu başarıyla gönderdi

Sponsor Bağlantı

mangalyaan

Hindistan Uzay Araştırma Kurumu (ISRO) tarafından geçen sene başlatınlan Mars Uydu Projesi gün itibariyle başarıya ulaştı. Hindistan’ın Mangalyaan adını verdiği uydusu ilk denemede Mars yörüngesine başarıyla yerleşti ve böylece ilk seferde Mars’a başarıyla uydu gönderen ilk ülke Hindistan oldu.

Hintli mühendis ve bilim insanlarının katkılarıyla üretilen Mangalyaan Sanskritçe’de “uzay aracı” anlamına geliyor. Fazla bilinmeyen bir rota takip ederek beklenenden 12 dakika önce Mars yörüngesine ulaşan uydunun yolculuğu tam 10 ay önce başlamıştı. Yörüngeye yerleşme sürecini ISRO merkezinden takip eden Hindistan başbakanı Narendra Modi tarihi bir işe imza attıklarını belirtirken çalışmadan emeği geçenleri kutladı.

Mangalyaan aracılığıyla Mars yüzeyindeki mineralleri ve atmosferindeki metan gazını inceleyecek olan Hindistan, Mars Uydu Projesi ile benzer bir proje yürüten Çin’i geride bırakmanın sevincini yaşıyor. İlk seferinden başarıya ulaşmış olması da uzay macerasındaki en büyük rakipleri ABD ve Rusya için bir gözdağı niteliğinde.

Mangalyaan (1)

Mangalyaan (2)

Mangalyaan (3)

Mangalyaan (4)

Mangalyaan (5)

Mangalyaan (6)

Mangalyaan (7)

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*