>

Heron Çeşmesi (Hidroliksiz su taşınması)

Sponsor Bağlantı

Hidrolik sistem kullanmadan su taşımak mı ?

Evet günümüz teknolojisi yapılan işleri kolaylaştırıp kaybedilen enerjiyi azaltmaya uğraşırken,çok eskilerde kullanılan bu sistemin bize ne gibi faydalar sağlayacağını incelemeye çalışacağız. Heron çeşmesi, üst üste duran haznelerin birbirleriyle borularla bağlanmasıyla oluşan, su ve havanın basıncından yararlanan ve teoride sonsuza dek devir daim yapan bir fıskıyeyi oluşturan sistemdir.Heron sistemi aslında bir çeşme değil sürekli hareket sistemidir.Bu sistem hiçbir hidrolik,jeneratör veya motor gibi hiçbir sistem kullanmadan suyun bulunan mesafeden daha yukarı çıkarılmasını sağlayan basit ama kurnazca bir fizik oyunudur.Aslında bu sistem bir tapınak kapısının otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlamayı amaçlayarak yapılmıştır.Ancak bizlerin düşünmesi gereken kısım bundan sonra başlıyor

.heron çeşmesi

Buna benzer birçok sistem zaten kullanılmaktadır ancak bizim incelememiz gereken kısmı bu sistemden enerji kazanımı olabilir mi ? Bu sorunun cevabını arayacağız. Öncelikle sistemi biraz tanıyalım: Heron’un hava basıncı, boşluk ve denge ilkelerinden yararlanarak yaptığı çeşitli araçlardan biri de bir tapınak kapısının otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayan düzenekti. O dönemde her tapınağın yanında bir sunak taşı vardı. Heron’un yaptığı düzenek sayesinde, bu sunak taşının üzerinde bir ateş yakılınca tapınağın kapısı kendiliğinden açılıyor, ateş sönünce de kapanıyordu. Düzenek şöyleydi: Sunak taşının (A) altındaki boru su dolu bir kabın (B) içine giriyor. B kabının içinden çıkan diğer bir boru da (C), içinde su bulunan ve L ağırlığıyla dengelenmiş D kabına bağlanıyor. D kabı aynı zamanda kapı kanatlarının açılıp kapanmasını sağlayan sütunlara bağlı. D kabını dengede tutan L ağırlığı da iple sütunlara bağlı. Düzenek denge durumundayken kapı kapalı konumdadır. Heron bu kapının kendiliğinden açılıp kapanmasını sağlıyor. Düzenek şöyle çalışıyor: Ateş yakıldığında sunak taşının (A) içindeki hava ısınarak genişler ve B küresinin içindeki suya basınç yapar. Bu basınç nedeniyle, suyun bir kısmı C aracılığı ile D kovasına geçer. İlk konumda, yani kapı kanatlarının kapalı olduğu konumda L ağırlığı ile dengede olan kova, suyun bir kısmının içine akmasıyla ağırlaşır, sütunlar üzerine sarılmış ipi çeker, kapı kanatlarına bağlı olan sütunları döndürür ve kapı açılır. Ateş söndüğünde ise hava basıncı azalır, daha önce kovaya geçen su geri döner, kova hafifler, L ağırlığı ile dengeye gelir, bu kez sütunlar aksi yöne dönerek kapı kanatlarını kapatır. Tamamen fizik harikası olan bu sistem basınç farklılığından yararlanarak alt seviyelerdeki suyun daha üst seviyeye çıkarılması için uygulanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır.Bu suyun taşınımı sistemi incelendiğinde akarsu veya durgun suda etkin olarak kullanılabileceği saptanmış ancak sudan elde edilen verimi %12.5-20 arasında değerlerde deneysel olarak belirlenmiştir.Sudan elde edilen bu verimin sebebi ise üst seviyeye aktarılacak olan suyun Hava basıncı ile taşınıyor olması idi.Eğer hava yerine başka bir madde kullanılsaydı (yoğunluğu farklı) o zaman işler değişir miydi ? Bu da bir inceleme konusu olarak araştırılmaktadır. Heron Çeşmesi

Suyun verimi nasıl hesaplandı derseniz ; hazneye giren su miktarı 8 L iken üst kademeye boşaltılan su miktarı 1 L -1.8 L arası değişkenlik göstermektedir.Burada miktarı etkileyen faktörlerin başını çeken hava basıncı ve yükseklik etmenleri değiştirildiğinde farklı sonuçlar elde etmek mümkün oluyor. Bu taşınan miktarın artırılması halen tez konusu olarak araştırılmakta ve sonuçlandığı anda bizde bunu paylaşacağız. Kaybedilen su miktarı 7/8 oranında olması işin enerji alanını etkilemekte ve bizler burada devreye girerek kaybın olduğu çıkış noktasına bağlanacak olan jeneratör vb. cihazlar sayesinde durgun sudan bile enerji kazanabilir konuma geleceğiz.Heron Çeşmesi

Bu sistemin ülkemizde kullanılmaya aktif olarak başlanması demek,barajlarda akan su haricinde durgun haldeyken de enerji üretebilmenin mümkün olacağı anlamına gelmektedir..Şu an test aşamasında olan projemizin formül bilgileri ve kazanımda elde edilen veriler daha sonra siz değerli okurlarımızla paylaşılacaktır.

Bu konu hakkındaki soru ve görüşleriniz için :Foruma Katılın.

Sponsor Bağlantı

21 yorumlar

 1. Harfleri A-B-C-D gibi şekil üzerinde belirtsen daha anlaşılır olabilir..

  • Resim düzenlenmiştir,yeniden inceleyebilirsiniz.İlginiz ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

 2. Gençler pardon ama suyu transfer etmek için gerekli olan basıncı yaratmak içinde bir enerjiye ihtiyacınız var söz konusu enerjiyi kullanıp düzeneği çalıştırdıktan üretilecek enerjiden daha fazla olur çevresel faktörlerden dolayı ve pek bir kazanç elde edilemez.

  Ha kastettiğiniz 2. düzenekteki gibi bir sistem ise o sisteminde açığı en alttaki kabın dolunmasıyla düzeneğin pili biter

 3. Suyun transferi için zaten suyun durgun haldeki enerjisinden yararlanılıyor.Bu da potansiyel enerjisi oluyor,bunu harekete geçirecek sistem 2. kısımda yer alan resimde belirtilen yerdir.Suyun durgun halini aktive etmek içinse açık hava basıncından yararlanmak gerekiyor.Bahsettiğiniz 2. düzenekteki en alttaki kap tamamen dolmuyor,haklısınız orası tamamen dolsaydı sistem hareketi kesecekti.Bu sistemi fizik hocam kurdu ve şu an sorunsuz çalışıyor.

  • Nasil olup da alttaki sistemin dolmafigini soyler misiniz mantikli grlmrdi bi noltadan sonra kaplar su ile dolup hava tukenecektir diye dusunuyotum

 4. Hiç bir şey yoktan var edilemez tezini çürütüyor mu bu şimdi?

  • aslında çürütmüyor. sistem sürekli çalışmıyor sadece. en üstteki hanedeki su miktarı gittikçe azalıyor ve bitiyor, böylece sistem duruyor.

 5. Sistem açık hava basıncından enerji üretme amaçlı tasarlanmış. Hesaba katılması gereken durum fiskiye olan borunun çıkışında gene açık hava basıncına maruz kalacak. Yani sistemin çalışması için fiskiye borusunun hava basıncının 1 atm den daha düşük olan bir ortama açılması gerekmektedir.

 6. arkadaşlar, bu tip problemlere newton fiziğiyle yaklaşmak kafa karıştırabilir.çünkü basınç ve sıcaklık gibi kavramlara yeterince değinmiyor. türkçesini bulamadım ama buradan bakabilirsiniz: http://en.wikipedia.org/wiki/Control_surface_(fluid_dynamics)
  termodinamik kanunları bu konuları açıklamak için uygundur.
  bu çeşme aslında fosil yakıt motoruna çok benzer bir sistemdir.

 7. Bir sure sonra ortadaki sisede su bitiyor ve sistem duruyor.Yani nasil surekli devir daim yapabilir

 8. Tapınak kapısını açtıran düzenekte genleşip B tankını dolduran hava molekülleri tankı basınçlandırıp suyu transfer ettiriyor; Diğer düzeneklerde ise tanklardaki havalar tankın dolmasıyla sıkıştırılmak suretiyle tank basınçları artırılıp yine sıvı transferi ve devir daim sağlanıyor. Atm basıncı sabit sadece transfer edilen sıvı değiştirilebilir. Örneğin daha hafif olması için alkol seçilirse sıvı transferi hızlandırılabilir. Ancak ilk düzenekte sudan daha hafif olduğundan teraziyi zor dengeleyebilir. Birde everestin zirvesindeki bir dağcı bu düzenekte devirdaimi hızlandırabilir…

 9. Umut ÇELİK

  Arkadaşlar, ben daha basit bir şey soracam, 50 kW ve daha buyuk motorlarla 150-200-300 metreden su cekip tarım arazisi sulama işi oldukça maliyetli oluyor. Bu derindeki suyu daha az güçle ve daha az maliyetle nasıl yukarı taşırız?

 10. deneme deneme

  son iki resim resmen devridaim e giriyor. ilk resimde en alt kotta bulunan kab icindeki basinc Psu+Phava’dir, bir ust seviyedeki kap ici basinc ise sadece Phava basincindadir cunku Psu basinci; en alt kottaki kabdan bir ustteki kaba sivi tasima islemini yurutur. bir ust seviye diye bahsettigim kab icinde kalan Phava basinci, zaten disarida mevcut olan Phava basincina esit olacagindan dolayi herhangi bir sivi cikisi olmaz.

  atmosfer basincinin artisi ve azalisi ile enerji ureten cihazlar mevcut o tarz cihazlari incele istersen…

 11. yakılan ateş enerji üretmiyormu ürettiği ısı alttaki suyu itiyor ateş sönünce sistem duruyor yakılan ateş motor işte verimliliğide düşük

 12. Ortadaki şekil için konuşuyorum bence hiç bir şekilde en üsteki büyük kabın seviyesinden daha yukarı suyu taşıyamaz. Günümüz fiziğini değiştire bilecegine ınanan biri var ise inceleyebilir kim bilir belkide şuan ki temel termo dinamik kanunları yalandır 🙂

 13. Yapmış olduğunuz hesaplamaları ve varsa deney sonuçlarını paylaşmanız mümkün ise farklı fikirler ile daha aydınlatıcı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bence çalışmaya değer bir konu.

 14. Bu sistemi daglarin tepesine koysak
  Deniz suyunu yukariya tasisak
  Icme sularimiz filtre olurdu
  Daglarimiz yesil ve ulkemiz verimli olurdu.
  Dogal klima etkisi..
  Suyun oldugu yerde hayat vardir
  Denizleri kullanalim
  Hem onlar temizlensin
  Hem biz..

 15. arkadaşlar bu düzenekte üstteki su daha fazla akıp gelen su daha az akmakta tamamen büyük boru küçük boru büyük kütle küçük kütle dengesi meselesi. yani sonsuza dek devir daim olayı yok siz bunu bir terazide de yapabilirsiniz. terazinin bir kefesine 2 kg koyun diğer kefesine 1 kg koyarsanız 2 kg lık kefenin çok daha üzerine 1 kg çıkarırsınız. su zamanla azalıp bitecektir. su bitene kadar bir azalarak devam eden bir devirdaim söz konusu.

 16. merhabalar bu sistem diğer fizik sistemleri gibi hariç bir enerji olmadan çalışmaz mesela bir insan kilosu kadar bir ağırlığı kaldırabilir o zaman biz kendimizi niçin kaldıramıyoruz.
  buradaki kaplarda bütün kaplarda hava basıncı eşit dikkat etsenize ateş yakılıyor
  selamlar

 17. entropiye uygun değil.deneyin doğru olması halinde bildiğimiz tüm bilimi çöpe atmamız gerekecek.bu düpedüz bir devri daim makinası.gerçek olamaz.

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*