>

Güneş Enerjisini Depolayan Çimento !

Sponsor Bağlantı

Meksika’da bulunan  San Nicolas Hidalgo’daki Michoacan Üniversitesi’nden Dr. José Carlos Rubio’nun geliştirdiği çimento, gündüz güneş enerjisini depolayarak gece ışık saçıyor. Yollarda yapılan aydınlatma maliyetini oldukça düşürecek olan bu çimento ile milyonlarca dolar tasarruf etmek mümkün olacak.

Yenilenebilir enerji kaynakları hayatımızın her alanında kullanılmaya devam ediliyor. Yollarda kullanmak biraz çılgın gelebilir ama yapılacak iyileştirmeler ile özellikle kilometrelerce aydınlatma yapılan yollar ışık saçan çimento ile aydınlatabilinecek.

Glowing-Highway-1900x700_c

Dr. José Carlos Rubio, çimentonun suyla karıştığı anda çözündüğünü ama içinde güneş ışığının absorbe olmasını engelleyen ve donuk jel görünümü veren kristaller olduğunu fark etmiş. Bu kristaller çimentodan ayrıştırıldığı zaman, çimento güneş ışınlarını absorbe eden şeffaf bir jel yapıya kavuşuyor. Böylece, gündüz güneş ışığını depolayıp, gece ışık saçar hale geliyor, aynı yol tabelalarında ve kedigözü tabir edilen floresanlarda olduğu gibi. Çimentonun 100 yıl dayanma kapasitesi bulunuyor.


Bu teknikle, çimento kullanılan her yerin saçtığı ışık sayesinde aydınlatma yapacağını ve dünyada senede 4 milyar ton çimento tüketildiği düşünülürse, çok büyük bir pazar olduğunu belirten Dr. Rubio, aldığı patentin İngiltere ‘de büyük ilgi uyandırdığını belirtti. Dr. Rubio, bu özel çimentonun yaygınlaştırılması durumunda, ülke ekonomilerine yüzde 30’lara varan tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

glowing-highway

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*