>

Göz Bozukluğuna Göre Görüntü Düzelten Ekran Üretildi

Sponsor Bağlantı

25397249

ABD’deki UC Berkeley Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları kullanan kişinin görüşünü otomatik olarak düzelten akıllı bir ekran geliştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Araştırmacılar bu buluş sayesinde gözü bozuk olan milyonlarca kişinin bir gün bilgisayar, tablet ve telefonlarını okuma gözlüğüne ihtiyaç duymaksızın rahatça kullanabileceğini umduklarını belirtti.

Geliştirdikleri akıllı ekranın üzerindeki görüntüyü kullanıcının göz bozukluğuna uygun şekilde adapte eden özel bir algoritma kullandığını belirten uzmanlar bir gün gözlük ve lensle tedavi edilemeyen göz bozukluklarından müzdarip kişilerin de net olarak görebileceği bir ekran üretmeyi umduklarını söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Profesör Dr. Brian Barsky konuyla ilgili olarak İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “Günümüzde ekranlar hayatımızda çok önemli bir rol oynuyor. Göz bozuklukları nedeniyle ekranlarda yazanları rahat bir şekilde okuyamayan kişiler bazı işleri yapmakta zorlanıyor olabilir. Bu araştırma onların hayatını değiştiricek. Keşfimizin büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*