>

Google’ın sürücüsüz otomobili artık daha akıllı

Sponsor Bağlantı
Google Sürücüsüz Otomobil

Google Sürücüsüz Otomobil

4 yıl önce 2010 yılında duyurulan Google’ın Sürücüsüz Otomobil projesi yapılan iyileştirmelerle yeniden gündeme gelmeye başladı. Google resmi blogundan yaptığı açıklamalara göre sürücüsüz otomobil artık çok daha akıllı ve dikkatli. Son yazılım güncelleştirmeleri sayesinde otomobil artık trafikteki yayalar dahil yüzlerce nesneyi aynı anda algılayabiliyor.

Google Sürücüsüz Otomobil Nasıl Çalışıyor?

Sürücüsüz Otomobil’in trafikte sorunsuz ilerlemesini sağlayan arkaplanda çalışan birçok karışık yazılım algoritması olsa da aslında temelde bütün iş sensör mantığına dayanıyor. Otomobilin tepesindeki aparata bağlı 180 derece görüş açısına sahip 64 lazer çevreyi 3D olarak tarayıp bilgi topluyor. Aracın temel aksamlarından biri olan radar ise 150 metrelik alan içerisindeki tüm nesnelere çarpıp geri dönen dalgalar yayıyor. Böylece kimseye ve hiçbir şeye çarpmadan ilerleyebilen otomobil ön tarafındaki kamera ile trafik işaretlerine uygun olarak davranabiliyor. GPS sistemi ile yön bulma yeteneği de kazanan otomobilin yanlış yollara girmek gibi bir sorunu da bulunmuyor.

Google-Sürücüsüz-Araba

Görselde kırmızı ile işaretlenen araç Google Sürücüsüz Otomobil, sokaktaki diğer araçlar mor renk ile, bisikletler kırmızı çizgilerle, yayalar sarı renkle, trafik işaretleri ve tabelalar ise normaldeki gibi görünüyor. Çevresini bu şekilde gören otomobil yazılımlar aracılığıyla renklere ayırdığı nesnelerin senkronize şekilde uzaklığını ölçüp hareket biçimini belirliyor.  

Sürücüsüz otomobillerin henüz trafiğe çıkması için önünde katetmesi gereken uzun mesafeler bulunsa da başlangıcından günümüze gösterdiği gelişim takdire şayan. Her yıl onlarca insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini düşünürsek sürücüsüz otomobil ve akıllı otoban gibi teknolojiler gelecek için umutlu olmamızı sağlıyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*