>

Google Wing projesiyle insansız nakliye yapacak

Sponsor Bağlantı

Google, Wing adını verdiği yeni projesiyle ulaşılması zor bölgelere insansız hava aracıyla nakliye yapacağını duyurdu. İki yıldır üzerinde çalıştığı otonom insansız hava aracı Wing rakiplerinden farklı olarak hem uçak hem de helikopter gibi uçalabiliyor.

Google’dan yapılan açıklamaya göre testleri Avustralya’da yapılmaya başlanan Wing araçlarının asıl amacı kırsal bölgelere malzeme ve ürün teslimatı yapmak. Şimdilik sadece afet ve acil durumlarda ilaç taşımak için kullanılacak olan Wing araçları girilen koordinatlara dışarıdan yönlendirme olmaksızın ulaşabiliyor. İstediği zaman helikopter istediği zaman uçak gibi hareket edebilen Wing aracı taşıdığı malzemeyi havada asılı kalarak özel bir mekanizma aracılığıyla yere indirebiliyor. 8.5 kg ağırlığındaki Wing 10 kg ağırlığında taşıma kapasitesine sahip.

İnsansız hava aracı üreticisi Titan Aerospace’i Facebook’a kaptırmasının ardından drone sektöründe geri kalmak istemeyen Google’ın bu son hamlesi ile hava trafiğinin geleceği de tartışmaya açıldı. ABD’de, gerek dünyada insansız hava araçlarının uçuş şartları ile ilgili düzenleme sayısı çok az. Bazı uzmanlar gerekli düzenlemelerin yapılmamasının bu cihazların uçuşlarının sorun oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*