>

Geleceğin toplu taşıma sistemi SkyTran

Sponsor Bağlantı

1990’lı yılların başından beri zaman zaman gündeme gelen bu ilginç ulaşım sistemi nihayet hayata geçiyor. Yüksek raylara asılı iki kişilik kapsüllerin manyetik bir kuvvetle hareket etmesine dayanan SkyTran ulaşım sisteminin daha önce Arizona ve Kuala Lumpur’da denenmesi gündeme gelmiş ancak girişimler olumsuz sonuçlanmıştı. SkyTran sistemini kullanmak için son ciddi girişim ise İsrail’den geldi. Tel Aviv şehrine Skytran sistemini kurmak isteyen İsrail Tel Aviv şehrinde 500 metrelik bir test parkuru oluşturacak. Deneme sürüşleri başarılı olursa tüm şehri SkyTran ağlarıyla donatmayı planlıyor.

Üreticisi olan Kaliforniyalı SkyTran şirketinin CEO’sunun açıklamasına göre şehiriçi sistemlerde kapsüller ortalama 70 km hızla çalışacak. CEO Jerry Sanders sistemin tüm şehre başarılı ile uygulandığı bir ortamda kapsüllerin 240 km hıza ulaşabileceğini söylüyor.

Peki SkyTran Nasıl Çalışıyor?

SkyTran ulaşım sistemi yolcuların telefonlarıyla kapsülleri bulundukları özel istasyona çağırmasıyla başlıyor. İki kişilik kapsüller havada asılı duran raylar üzerinde pasif manyetik elevasyon yöntemiyle hareket ediyor. Böylece kapsüllerin hareketi için ilk anında verilen elektrik dışında herhangi bir enerji kullanılmamış oluyor. İlk verilen elektrikle kapsül ortalama 15-20 km hızla ilerliyor daha sonra mesafenin uzunluğuna göre yavaş yavaş 70 km hıza kadar çıkabiliyor. Kapsüller içinde televizyondan internete kadar yolculuk esnasında vakit geçirmek için her şey düşünülmüş. Sistemin kararlı hale gelmesinin ardından özel araç gibi herkesin kendi kapsülünü satın alması da mümkün olacak.

Önümüzdeki yıl test sürüşlerine başlayacak bu fütüristik ulaşım sistemi sağladığı enerji verimliliği, çevreyi kirletmeyen yapısı ve işevselliği ile gerçekten heyecan verici bir proje.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*