>

Geleceğin Akıllı Otoban Tasarımı

Sponsor Bağlantı

Hollandalı tasarımcı Daan Roosegaarde’nin The Smart Highway adını verdiği bu konsept otoban tasarımı yakın gelecekte karayolu ulaşımının nasıl değişeceğine dair bir öngösterim gibi. Bazı fonksiyonları geçen yıl Hollanda Brabant yollarında test edilmeye başlanan sistemde yol çizgileri gündüz emdiği güneş enerjisini gece kullanarak aydınlatma sağlayan nano-teknoloji ürünü bir boya ile yapılıyor. Geceleri 10 saate kadar çıkan aydınlatma süresi sistemin kullanılabilirliğini oldukça arttırmış.

Tanıtım videosunda izlediğiniz bir diğer özellik olan etkileşimli yol, meteorolojik verileri kullanarak yoldaki buzlanma ve kayganlık durumu hakkında görsel uyarıcıları devreye sokuyor. Etkileşimli olan sadece yol değil aynı zamanda kenarlardaki aydınlatma direkleri de aynı mantıkla sadece yoldaki aracın güzergahına göre aydınlatma yaparak muazzam bir enerji tasarrufu sağlıyor.

 Yol kenarına konulan ufak rüzgar gülleri sayesinde araçların geçerken yarattıkları akımı değerlendirmeyi bile düşünmüşler. Son olarak güvenlik şeridi gibi bir araç şarj şeridi tasarladıkları görülen sunumda elektrikli araçların bu akıllı otoban sisteminde yolda kalmak gibi derdi olmayacağını söyleyebiliriz.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*