>

Felçli fareyi yeniden yürüten sistem insanlara umut oldu

Sponsor Bağlantı

Lusanne Teknik Üniversitesi araştırmacıları ürettikleri eksoskeleton ile omurilik felci nedeniyle yürüme yetisini kaybeden bir fareyi yürütmeyi başardı.

Eksoskeleton (mekanik dış iskelet) teknolojisindeki çeşitli gelişmeleri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bunlar genellikle insanların daha ağır işleri daha az eforla halletmesine yönelik işlerdi. Bugünkü haberimiz ise engelli insanlara umut verecek cinsten. Lusanne Teknik Üniversitesi araştırmacıları ürettikleri eksoskeleton ile omurilik felci nedeniyle yürüme yetisini kaybeden bir fareyi yürütmeyi başardı.

NEUWalk adı verilen proje ile yürüyemeyen farenin hasar görmüş omurilik bölgesi elektrik darbeleriyle uyarılıyor. Bu sayede tekrar yürüyebilen fare bununla kalmayarak olası senaryolar karşısında doğru adımları atarak projenin geleceği için bir umut doğurdu. İleride insanlara da uygulanabilmesi planlanan NEUWalk sistemi, omurilik felci nedeniyle yatağa mahkum kalan insanların başka yardımcı bir cihaza ihtiyaç duymadan yürüyebilmesini teorik olarak sağlamış durumda.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*