>

FBI yeni nesil yüz tanıma sistemini tamamladı!

Sponsor Bağlantı

yüz-tanıma
Devletlerin birbirlerini izleme haberlerini sık sık okuduğumuz şu günlerde ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu FBI yeni nesil kimlik belirleme sistemini (Next Generation Identification ya da kısaca NGI) tamamladığını duyurdu. 6 yıl ve 1 milyar dolara mâl olan bu son teknoloji kimlik belirleme sistemi ile milyonlarca Amerikan vatandaşının yüzü veritabanına “resmen” kaydedilecek.

ABD polisi ve federallerin daha önce kullandığı Otomatik Parmak İzi Tanımlama Sistemi hafızasında bulunanan 70 milyon parmak izi arasında yarım saat gibi kısa bir süre içerisinde tarama yapabiliyordu. FBI bunu yeterli görmemiş olacak ki büyük yatırımlarla parmak izinin yanı sıra gelişmiş yüz tanımlama sistemi hazırlattı. Üstelik NGI sadece yüz tanımlama değil dövme, iris, hatta yara izinden bile kimlik tespiti yapabiliyor. Bunun için Eyaletler Arası Fotoğraf Paylaşım Sistemi’ni kullanan yeni program ile suçluların kimlik tespiti için herhangi bir kamera ile alınmış çok kısıtlı bir görüntü bile yeterli olacak.

FBI, NGI gerekli yüz fotoğraflarını bir yıl içerisinde sisteme tamamen girmeyi hedefliyor. 50 milyon yüzü veritabanına işlemek isteyen FBI bunun için sabıka kayıtlarından iş başvurularına kadar ulaşabildiği bütün kaynakları kullanacak.

Sponsor Bağlantı

Cevap yaz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.İşaretli alanlar doldurulmalıdır. *

*